Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümünde bir tipo baskı atölyesi önerisi
A letterpress workshop suggestion for Trakya University Faculty of Fine arts Graphic Design Department
  1. Tez No: 750031
  2. Yazar: KONUR KOLDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. ÇAĞLAR OKUR
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde pek çok alanda olduğu gibi, çağdaş grafik tasarım da hızlı bir sayısallaşma akıntısına kapılmış durumdadır. Bu hızlı ve baş döndürücü akış, tasarımcılar açısından yarattığı korkuların yanında birçok kolaylık sağlasa da sorgulanması ve kontrol edilmesi gerekliliği açıktır. Bu sorgulama içinde yer alan çağdaş tasarımcılar ve düşünürler, sayısallaşmanın faydalarını göz ardı etmeden bu hızlı akışın olası zararlarına, neden olabileceği kayıplara bir set çekmek amacıyla yüzü geleceğe dönük çağdaş grafik tasarımın geçmişle de bağını koparmaması gerekliliğine dikkat çekmektedirler. Tipo baskı, geçmişle bu bağın kurulmasında en önemli araçlardan biri olarak görülmektedir. Dünya genelinde grafik tasarım alanında tipo baskıya olan yönelim özellikle tasarım eğitimi alanında dikkat çekmektedir. Bu çalışmada tipo baskının çağdaş grafik tasarım eğitimine dahil edilmesi ve üniversite bünyesinde bir tipo baskı atölyesinin kurulum aşamaları konusunda öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde matbaanın güç kaybettiği döneme kadar tipo baskının yaşadığı değişimler özetlenmiştir. İkinci bölümde Enformasyon Teknolojisi Devriminin grafik tasarım alanına ve tipo baskıya etkileri detaylarıyla açıklanmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde tipo baskı alanında çalışan dünyadan ve Türkiye'den önemli örnekler hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde ise Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarımı Bölümü bünyesinde oluşturulan tipo baskı atölyesinin tüm detayları aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, contemporary graphic design is caught in a rapid digitalization flow. Although this fast and dizzying flow provides many conveniences in addition to the fears it creates for designers, it's clear that it needs to be questioned and controlled. Contemporary designers, who take part in this inquiry, draw attention to a need for futureoriented contemporary graphic design not to break its bonds with the past, in order to set a barrier to the possible harms and losses that this rapid flow may cause, without ignoring the benefits of digitization. Letterpress is seen as one of the most important tools in establishing connection with the past. The trend towards letterpress in the field of graphic design draws attention especially in the field of design education. In this thesis, suggestions are presented on the inclusion of letterpress in contemporary graphic design education and the establishment stages of a letterpress workshop within a university. In the first section of this thesis, the changes experienced by letterpress until the period it lost its power in commercial printing are summarized. In the second section, the effects of the Information Technology Revolution on the fields of graphic design and letterpress are explained. In the third section, information is given about important workshops in the field of letterpress from Turkey and the world. In the fourth and last section, details about the letterpress workshop created at the Department of Graphic Design of Trakya University are explained.