Türkiye Van Gölü havzasındaki bazı Melitaea (Argynnidae,Lepidoptera ) cinsi üyelerin tür sınırlarının belirlenmesi ve moleküler taksonomikdeğerlendirilmesi
Determination of species boundaries and moleculartaxonomic evaluation of some Melitaea (Argynnidae,Lepidoptera ) genus members in Van Lake basin, Türkiye
- Tez No: 750064
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL KIZILDAĞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHABBET KEMAL KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Palearktik bölgede yaygın olarak yayılış gösteren Melitaea (Lepidoptera: Argynnidae= Nymphalidae auct.) cinsine ait kelebeklerdeki kanat desenlerindeki benzerlikler ve genital karakterlerin ayırt edici olmaması, bu cinsin sistematiğinin revizyona ihtiyaç duyduğunu ve cinsin tür çeşitliliğinin evrimsel tarihi boyunca paleo-çevresel değişikliklerle derinden şekillendiğini göstermektedir. Bu çalışmada Türkiye Van Gölü Havzasındaki 27 Melitaea populasyonu ayrıntılı bir şekilde morfolojik yöntem ve moleküler analizler kullanarak değerlendirildi. Morfolojik incelemeler örneklerin, dış morfoloji ve genital karakterlerinin ortaya çıkarılması ile gerçekleştirildi. Cinsin popülasyonlarının tür sınırlandırması ve filogeni tahmini için 27 populasyonun DNA barkodu (mtCOI) çıkarıldı. Melitaea popülasyonları arasındaki genetik mesafe Kimura-2 parametresine göre ve filogenetik ilişkileri ise Neighbour-joining ağacı oluşturularak hesaplandı. Bu sonuçlara göre Van Gölü Havza'sındaki popülasyonların yedi klada ayrıldığı ve Melitaea didyma, M. persea, M. syriaca, M. phoebe, M. ornata, M. cinxia ve M. arduinna türlerine ait olduğu tespit edildi. Tür sınırlama analizi sonuçlarına göre bazı popülasyonların türleşme sürecinde olduğu ve bazı popülasyonların da yeni tür olarak adlandırılması tavsiye edildi
Özet (Çeviri)
The similarities in wing patterns and the lack of distinctive genital characteristics in butterflies belonging to the genus Melitaea (Lepidoptera: Argynnidae= Nymphalidae auct.), widely distributed in the Palearctic region, show that the systematics of this genus need revision and the species diversity of the genus has been deeply shaped by paleo-environmental changes throughout its evolutionary history. In this study, 27 Melitaea populations in the Van Lake Basin of Türkiye were evaluated in detail using morphological methods and molecular analyzes. Morphological examinations were carried out by revealing the external morphology and genital characteristics of the specimens. DNA barcodes (mtCOI) of 27 populations were extracted for species demarcation and phylogeny estimation of populations of the genus. The genetic distance between the Melitaea populations was calculated according to the Kimura-2 parameter and the phylogenetic relationships were calculated by constructing the Neighbour-joining tree. According to these results, it was determined that the populations in the Van Lake Basin were divided into seven clades and belonged to Melitaea didyma, M. persea, M. syriaca, M. phoebe, M. ornata, M. cinxia and M. arduinna species. According to the results of the species limitation analysis, it was recommended that some populations are in the process of speciation and some populations should be named as new species.