Aile Sağlığı merkezine kayıtlı 0-24 aylık bebek ve çocukların emzik ve biberon kullanım durumlarının belirlenmesi
Determination of pacifier and bottle use of 0-24 month old babies and children registered with family health center
- Tez No: 750098
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE ALTUN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma aile sağlığı merkezine kayıtlı 0-24 aylık bebek ve çocukların emzik ve biberon kullanım durumlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırma, Sivas İl Merkezi'nde bulunan aile sağlığı merkezine kayıtlı 0-24 aylık bebeğe sahip 993 anne arasından örneklem seçim yöntemin kullanılarak seçilen 250 anne ile tamamlanmıştır. Araştırmanın verileri“Anne Çocuk Bilgi Formu”ve“Emzik ve Biberon Kullanımına İlişkin Soru Formu”kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelikler, Ki-kare testi ile değişkenler arasındaki ilişkiler analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted as a descriptive cross-sectional study to determine the pacifier and bottle use status of 0-24 month-old babies and children registered in the family health center. The research was completed with 250 mothers selected using the sample selection method among 993 mothers with 0-24-month-old babies registered in the family health center in Sivas City Center. The data of the study were collected by using the Mother Child Information Form and the Questionnaire on the Use of Pacifiers and Bottles. In the data evaluation, numbers and percentages and the relationships between the variables were analyzed with the Chi-square test.