Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı merkezine kayıtlı 6-12 aylık bebeklerde anemi görülme sıklığı ve etkileyen faktörler
  1. Tez No: 539205
  2. Yazar: ZEYNEP BEYLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL ARICA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Okmeydanı Eğitim. ve Araştırma. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
AMAÇ: Anemi çocukluk çağında özellikle süt çocukluğu döneminde sık görülen sağlık problemlerinden birisidir. Bu çalışmada SBÜ Okmeydanı SUAM'ye bağlı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 6-12 aylık bebeklerde anemi görülme sıklığını ve etkileyen faktörleri belirlemek amaçlandı. YÖNTEM: 05.09.2018-05.12.2018 tarihleri arasında SBÜ Okmeydanı SUAM'ye bağlı Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Hürriyet Eğitim Aile Sağlığı Merkezine kayıtlı 6-12 aylık bebekler çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen tüm bebeklerin annelerine tarafımızca hazırlanan bir anket formu doldurulmuştur. Aynı zamanda bebeklerin 9. ayda rutin izlemler çerçevesinde alınmış olan hemogram tetkikindeki hemoglobin ve hematokrit değerleri sistemden bakılarak kaydedilmiştir. BULGULAR: Çalışma 29'u (%44.6) kız ve 36'sı (%55.4) erkek olmak üzere toplam 65 çocuk ile yapılmıştır. Çalışmamızda anemi görülme oranı %44.6 olarak hesaplanmıştır. Bebeklerin Hemoglobin değerleri ortalaması; 11,26±0,83 g/dl , Hematokrit değerleri ortalaması; % 33,17±2,12 olarak gelmiştir. Bebeklerin anne sütü ve mama alma oranlarına bakıldığında; anne sütü alan bebek oranı %72,3 , mama alan bebek oranı %30,8 olarak gelmiştir. Bebeklerin ve annenin demir takviyesi alma oranlarına bakıldığında; demir takviyesi alan bebek oranı %86,2 bunların içerisinde düzenli demir takviyesi alanların oranı %70,8 olarak gelmiştir. Gebelikte demir takviyesi alan anne oranı; %83.1 , emzirme döneminde demir takviyesi alan anne oranı; %49,2 olarak gelmiştir. Ekonomik gelir oranlarına bakıldığında; aylık gelirin aylık giderin altında olanların oranı %20, aylık gelirin aylık gidere eşit olanların oranı %53,8, aylık gelirin aylık giderin üzerinde olanların oranı %26,2 olarak gelmiştir. Annenin eğitim durumuna bakıldığında; ilkokul mezunu anne oranı %36,9 , lise mezunu anne oranı %33,8 , üniversite mezunu anne oranı %29,2 olarak gelmiştir. Çalışmamızda anemik çıkan bebeklerle annenin eğitim durumu, ekonomik gelir, annenin ve bebeğin demir takviyesi alımı, bebeğin anne sütü alımı ve mama alımı karşılaştırılmış istatistiksel olarak anlamlı bir sonuç bulunamamıştır. SONUÇ: Sonuç olarak bu çalışmada elde ettiğimiz sonuçlar ülkemizin diğer bölgelerinde daha önce yapılan çalışmalardaki prevalans değerleriyle benzer bulunmuştur. Etkileyen faktörler açısından bakıldığında yaptığımız anketteki verilerin bebekte anemi görülmesine etki etmediği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Anemia is one of the most common health problems in childhood, especially in infancy. Prevalence of anemia and influencing factors in infants between 6-12 months registered in Okmeydani Training and Research Hospital Hurriyet Family Health Center connected to UHS Okmeydani HARC (Health Application and Research Center) were aimed to be identified in this study. METHODS: 6-12-month infants registered in the Okmeydani Training and Research Hospital Hurriyet Training Family Health Center connected to UHS Okmeydani HARC were included in the study. A questionnaire was prepared by the mothers of all babies included in the study. Meanwhile, hemoglobin and hematocrit values in the hemogram examination carried out in the 9th month as the periodic surveillance were taken from systems. RESULTS: The study were conducted with 29 (44.6%) female and 36 (55.4%) male, totally 65 children. In our study, the incidence rate of anemia is calculated as (%44.6. Average of the hemoglobin values of infants were found as; 11,26±0,83 g/dl, Average of the Hematocrit values was found as were found as; % 33,17±2,12. Looking at the breastfeeding and formula intake ratio of the babies; the ratio of the breastfed baby was found to be 72,3% while the formula-fed baby ratio was 30.8%. Looking at the iron supplementation ratio of the baby and mothers; the ratio of iron supplementation usage in babies was found to be 86.2% from which regular usage of iron supplement ratio was 70.8% Iron supplement usage in pregnancy was found as 83.1% and iron supplement usage in the breastfeeding period was found as 49.2%. Looking at the economic income ratios; the ratio of people with less monthly income than monthly expense was found to be 20%, the ratio of people with equal monthly income and expense was found to be 53,8% and the ratio of people with higher monthly income than expense was found to be 26.2%. Looking at the education level of the mother; primary school graduate mother ratio was 36%, high-school graduate mother ratio was 33.8%, college graduate mother ratio was 29,2%. In our study, anemic infants and education level of the mother, iron supplement of the baby and mother, breast-feeding and formula uptake of the baby were contrasted, and no statistically meaningful result was found. CONCLUSION: The results we obtained in this study were found to be similar to prevalence values of previous studies in other areas of our country. Looking from the aspect of influencing factors, it was concluded that the data contained in our survey does not affect anemia in infants.