Kafkas vaşağı'nın arka ayak kas ve tendoları üzerinde makroanatomik bir çalışma
A macroanatomical study on the backfoot muscles and tendos of the caucasian lynx
- Tez No: 750111
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LUTFİ TAKCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Zooloji, Anatomy, Veterinary Medicine, Zoology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada Anadolu vaşağının arka ayak kas ve tendonları diseksiyon yapılarak açığa çıkarılmıştır. Çalışmada kullanılacak üç adet Anadolu Vaşağı farklı tarihlerde T.C Tarım ve Orman Bakanlığı 15. Malatya Bölge Müdürlüğüne bağlı Sivas Şube Müdürlüğü tarafından Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Veteriner Fakültesine kadavra yapılmak için teslim edilmiştir. Anatolian bobcat (lynx lynx) avcı türü yok olma tehdidi altında olan bir etçil hayvan türüdür. Anadolu vaşağı üzerinde bugüne kadar çok sayıda çalışma vardır. Bu türün anatomik yapılarının açığa çıkarılması literatüre katkı sağlamanın yanında tür hakkında farkındalığı artıracaktır. Arka bacak kasları hem harekette hem de gücün üretilmesinde etkin vücut parçasıdır. Arka bacakt genellikle kas, tendon ve ligamentlerden oluşan anatomik bir yapıdır. Bu bölgenin tendonların kas kısımları ossa cruris üzerindeki kasların son kısımlarıdır. Plantar yüzdeki tendolar ise m. flexor digitorum superfasialis ve m. flexor digitorum profundus yanında m. interroseus medius'unda yer aldığı ifade edilmiştir. Bu tendonun kasları ossa cruris'in arka ve iç tarafında bulunduğu belirtilmiştir. Bu kasların fonksiyonunu m. gastrocnemiusun, m. flexor hallicus digiti I gibi kaslar tamamladığından bu kaslarında diseksiyonu bu çalışmada yapılacaktır. Yapılan yüksek lisans tezi ile bu tür hakkında önemli bir kaynak oluşturulduğu düşünülmektedir. Bu çalışma ve elde edilen bilgi ile türe karşı bir farkındalık oluşturulacağı ve bu bilgiler kullanılarak yapılacak tedavilerin bilimsel bir tabana oturacağı tahmin edilmektedir. Çalışma konu ile ilgili literatürde var olan bilgi eksikliğini gidererek bilim havuzuna katkıda bulunmuştur. ha sonra doldurulacaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, hind foot muscles and tendons of Caucasian lynx were exposed by dissection. Three Anatolian Lynxes to be used in the study were delivered to Sivas Cumhuriyet University Veterinary Faculty for cadaverization by the Sivas Branch Office of the 15th Malatya Regional Directorate of the Republic of Turkey Ministry of Agriculture and Forestry on different dates. The Caucasian lynx (lynx lynx) is a predatory species of carnivorous animal under the threat of extinction. There are many studies on the Anatolian lynx to date. Revealing the anatomical structures of this species will contribute to the literature, as well as increase awareness about the species.The hind leg muscles are an active body part in both movement and power generation. This part is usually an anatomical structure consisting of muscles, tendons and ligaments. The muscle parts of the tendons of this region are the last parts of the muscles on the ossa cruris. Tendons on the plantar face are m. flexor digitorum superfascialis and m. next to flexor digitorum profundus m. It has been stated that it is located in the interroseus medius. It has been stated that the muscles of this tendon are located on the posterior and inner side of the ossa cruris. The function of these muscles m. gastrocnemius, m. Since muscles such as flexor hallicus digiti I are completed, dissection of these muscles will be performed in this study. It is thought that an important source about this species has been created with the master's thesis. It is estimated that with this study and the information obtained, an awareness of the species will be created and the treatments using this information will have a scientific basis. The study contributed to the scientific pool by eliminating the lack of knowledge in the literature on the subject.