Investigation of diabetic nephropathy and its risk factors with type 1 and type 2 diabetes patients in Karbala city
Kerbala ilinde tip 1 ve tip 2 diyabetli hastalarda diyabetik nefropatinin ve risk faktörlerinin araştırılması
- Tez No: 750110
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALTUN, PROF. DR. MOHAMMED ASSAD SALEH ALKABI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Tezin amacı , Irak Kerbela kentinde diyabetik nefropati prevalansını ve risk faktörlerini bilmektir. 148 (%52,02 erkek) ve 71 (47,97 kadın) katılımcı olmak üzere, 108'i (%72,97) diyabetik, 13'ü diyabetik nefropatili 19 (12,83) hastada teşhis edildi. Sağlıklı grup (%68.42 erkek) ve 6 (%31.57 kadın) sağlıklı grup (kontrol grubu) 40 (%20.02) iken, ADA ve DN klinik tanıları diyabetin farklı formlarını ayırt etmek için kullanılmış ve T1DM, DN olarak sınıflandırılmıştır. ve T2DM. Çalışma diyabetin hastaları büyük ölçüde etkilediğini, bunun da nefropatinin eşlik eden diyabete dönüşmesine yol açtığını gösterdi ve çalışma istatistiklerimize göre, Kerbela'daki diyabetik nefropati topluluğunda diyabetik nefropati için en önemli risk faktörleri diyabetin uzunluğu, kreatinin'dir. kan ve morbidite sınırı. Hipergelişimi , 45 yaş üstü, hiperlipidemi, HbA1c ve insülin tipi 1 diyabet için risk faktörleri arasında yüksek serum kreatinin, nöropati, yüksek RBS, hiperlipidemi, düşük serum HDL bulunurken, Tip 2 diyabet risk faktörleri uzun süreli diyabet, kısıtlı 45 yaş üstü erkeklere ve 45 yaş üstü kadınlara.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the prevalence of diabetic nephropathy and its risk factors in Karbala, Iraq. Examine 148 participants (in which was 77 (52.02 % men) and 71 (47.97 % women) participants, from these participants was 108 (72.97 %) patients with Diabetic. There was diagnosed in 19 (12.83) patients with diabetic nephropathy in which 13 (68.42 % men) and 6 (31.57 % women). While healthy group (Controls group) was 40 (20.02 %) . ADA and DN clinical diagnosis were utilized to distinguish different forms of diabetes and classified into T1DM, DN and T2DM. The study indicated that sugar greatly affects patients, which leads to their transformation into diabetes accompanied by nephropathy. According to our study statistics, the most important risk factors for diabetic nephropathy in the population of diabetic nephropathy in Karbala include length of diabetes, serum creatinine, neuropathy, high RBS, age over 45, hyperlipidemia, HbA1c, and insulin hormone, in that order, among others. Type 1 diabetes risk factors include high serum creatinine, neuropathy, high RBS, hyperlipidemia, and low serum HDL, but type 2 diabetes risk factors are limited to long-term diabetes, age above 45 years, and men gender in women over 45 years.