İdari birim çalışanlarında bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri prevalansı
Prevalence of non-communicable diseases and risk factors in administrative unit employees
- Tez No: 750120
- Danışmanlar: PROF. DR. NURAN GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırma, üniversite idari birim çalışanlarında bulaşıcı olmayan hastalıklar ve risk faktörleri prevalansını belirlemek amacıyla kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini Sivas il merkezinde bulunan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi'nin idari birimlerinde çalışan 679 personel, örneklemini ise 246 çalışan oluşturmuştur. Çalışanlar rassal örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Ancak 74 çalışan çalışmaya katılmayı kabul etmediği için 172 çalışan ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın verileri; Kişisel Bilgi Formu, Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi, Bağımlılık Profil İndeksi Risk Tarama Formu-Alkol Ölçeği, Uluslar Arası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Versiyonu ve Beslenme Alışkanlıkları İndeksi ile toplanmıştır. Araştırma 21.06.2021-23.08.2021 tarihleri arasında planlanan birimlere hafta içi günlerde gidilerek 09:00-17:00 saatleri içerisinde çalışanların çalışma ortamında bire bir ve araştırmacı gözetiminde formların doldurulması sağlanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans Analizi, Pearson Korelasyon Analizi ve Lojistik Regresyon Analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was cross-sectional to determine the prevalence of non-communicable diseases and risk factors in university administrative unit employees. The population of the research consisted of 679 personnel working in the administrative units of Sivas Cumhuriyet University located in the city center of Sivas, and the sample consisted of 246 employees. Employees were selected according to the random sampling method. However, since 74 employees did not accept to participate in the study, it was carried out with 172 employees. Research's data were collected with Personal Information Form, Fagerström Nicotine Addiction Test, Addiction Profile Index Risk Screening Form-Alcohol Scale, International Physical Activity Questionnaire-Short Version and Nutritional Habits Index. The research was carried out by visiting the units planned between 21.06.2021 and 23.08.2021 on weekdays, and filling in the forms one-on-one and under the supervision of the researcher in the working environment of the employees between 09:00 and 17:00. Descriptive statistics, independent groups t test, ANOVA Analysis of Variance, Pearson Correlation Analysis and Logistic Regression Analysis were used in the evaluation of the data.