Bebek liderliğinde beslenme ve geleneksel tamamlayıcı beslenme eğitiminin bebek gelişimine etkisi
The effect of baby-led weaning and traditional complementary feeding education on infant development
  1. Tez No: 750128
  2. Yazar: NURTEN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM KÜRTÜNCÜ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Nurten Arslan, Bebek Liderliğinde Beslenme ve Geleneksel Tamamlayici Beslenme Eğitiminin Bebek Gelişimine Etkisi, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Hemşirelik Anabilim Dalı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı, Doktora Tezi, Zonguldak, 2022. Araştırma deneysel randomize kontrollü analitik ve metodolojik türde bir araştırmadır. Birinci aşamada tamamlayıcı beslenmeye geçiş yapan bebeklerde tamamlayıcı beslenmeye geçiş davranışları ölçeği geliştirildi.İkinci aşamada tamamlayıcı beslenmeye geçen bebeklerin annelerine verilen tamamlayıcı beslenme eğitimlerinin bebek gelişimine etkisi incelendi.Araştırmanın birinci aşamasının örneklemini 6-24 aylık bebeğe sahip 370 anne oluşturdu. İkinci aşamasının örneklemini tamamlayıcı beslenmeye geçen 52 bebek ve annesi oluşturdu. Verilen eğitimin bebek gelişimine etkisinin incelendiği araştırmanın ikinci aşamasında bebek liderliğinde beslenme ile beslenen bebeklerde kendi kendine beslenme ve katı gıdaya geçiş geleneksel tamamlayıcı beslenme ile beslenen bebeklere göre daha erken iken; geleneksel tamamlayıcı beslenme ile beslenen bebeklerde ev yemeklerine geçişin daha erken olduğu görüldü. Bebeklerin fiziksel, bilişsel, dil, motor, psikososyal ve oyun gelişimi zamanla her iki grupta da anlamlı bir artış göstermektedir. Gruplar arası karşılaştırmada ise, BLW yöntemi ile beslenen bebeklerde fiziksel gelişim hariç diğer tüm gelişim basamaklarında sekizinci aydan sonra anlamlı bir farklılık bulundu. Tamamlayıcı beslenmeye geçen bebekler için her iki gruba da verilen eğitimin bebek beslenmesinde besin ve mikrobesin alımına etki ettiğini göstermektedir. Verilen eğitimler sonucunda her iki grupta da boğulma riskinin yaşanmadığını ve olumsuz yeme zamanı bulgularının bebek liderliğinde beslenme yöntemi ile beslenen bebeklerde daha az yaşandığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nurten Arslan, The Effect of Baby-Led Weaning and Traditional Complementary Feeding Education on Infant Development, Zonguldak Bülent Ecevit University, Health Sciences Institute, Nursing Department, Pediatric Nursing Division, Doctorate Thesis, Zonguldak, 2022. This research was carried out as an experimental randomized and controlled study of analytical and methodological design. In the first stage, a“transition to complementary feeding behavior scale”was developed for infants making the transition into complementary foods. In the second stage, the effectiveness of the complementary feeding education given to mothers whose infants were transitioning into being fed complementary foods was studied. The first stage of the study was carried out with 370 mothers with 6-24-month-old infants. The sample in the second stage consisted of 52 infants who had transitioned into complementary feeding and their mothers. In the exploration of the effect of a program of education on infant development, the second phase of the study revealed that self-feeding and the transition to solid foods occurred earlier in the case of baby-led weaning compared to infants fed complementary foods in the traditional manner. On the other hand, it was found that infants fed complementary foods in the traditional way transitioned to homemade foods earlier. The infants in both groups displayed a significant progress in physical, cognitive, language, motor, psychosocial and play development. The comparison between the groups showed that the baby-led weaning (BLW) method resulted in a significant difference after the eighth month in terms of all developmental steps with the exception of physical development. The education given to both groups regarding infants transitioning into complementary foods proved to impact the intake of nutrients and micronutrients. The results of the education showed that the risk of choking was not experienced in either group, while the findings indicated that baby-led weaning resulted is less negative mealtime experiences. Moreover, the education program findings showed that infants fed with the baby-led weaning method experienced more of an impact in all developmental stages compared to those fed complementary foods in the traditional manner.