Pamuk bitkisine Trichoderma virens uygulamasının Spodoptera exigua'nın populasyon parametlerine etkisinin belirlenmesi
Determination of plant (cotton) mediated effect of Trichoderma virens on population parameters of Spodoptera exigua
  1. Tez No: 750148
  2. Yazar: MELEK OSMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ATLIHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Trichoderma türlerinin bitkilerin gelişimi ve direnci üzerine pozitif etkileri olduğu bilinmektedir. Bu çalışmada yerel bir tür olan Trichoderma virens'in May344 pamuk çeşidine ait bitkilerin bazı gelişim parametreleri ile bitki yapraklarındaki mineral madde konsantrasyonuna ve bu bitkiler üzerinde beslenen Spodoptera exigua (Hübner) (Lepidoptera: Noctuidae)'nın populasyon performansına etkisi araştırılmıştır. Çalışma 25±1ºC sıcaklık %60±10 orantılı nem ve 16 saat aydınlatma koşullarına sahip iklim odasında yürütülmüştür. T. virens uygulamasının pamuk bitkisinin gelişim parametrelerini olumlu yönde etkilediği ve bitkilerdeki Azot (N), Fosfor (P), Kalsiyum (Ca), Çinko (Zn) ve Bakır (Cu) konsantrasyonlarının artmasına yol açtığı görülmüştür. Bunun yanı sıra, bu bitkiler üzerinde beslenen S. exigua'nın ergin öncesi gelişme süresinin uzamasına, canlılık oranının ve üremesinin azalmasına ve bunların bir sonucu olarak zararlının net üreme gücü (R0), kalıtsal üreme yeteneği (r), popülasyon artış sınırı (ʎ) değerlerinin düşmesine ve ortalama döl süresinin (T) ise uzamasına neden olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
It is known that Trichoderma species have positive effects on the development and resistance of plants. In this study, the effects of a local species, Trichoderma virens, on some growth parameters of plants cotton plants (cultivar May344) and the population performance of Spodoptera exigua (Hübner) (Lepidoptera: Noctuidae) fed on these plants were investigated. The study was carried out in a climate room with 25±1ºC temperature, 60±10% R. H., and 16 h L:D conditions. The treatment of T. virens positively affected the growth parameters of the cotton plants and resulted in increased Nitrogen (N), Phosphorus (P), Calcium (Ca), Zinc (Zn), and Copper (Cu) concentrations in the leaves. The results indicated that T. virens had plant-mediated effects on S. exigua; the prolonged preadult duration and decreased survival rate and reproduction, and consequently, lower population parameters, i.e., net reproductive rate (R0), intrinsic rate of increase (r), and finite rate of increase (λ), and longer the mean generation time (T), were obtained on the T. virens treated cotton plants.