İzmir'de özel bir okulda öğrenim gören 6-11 yaş çocukların ebeveyn ilişkisi ve duygu düzenleme becerisinin medya kullanımları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of parental relationship and emotion regulation skills on media use of children aged 6-11 in a private primary school in Izmir
  1. Tez No: 750149
  2. Yazar: ELİF GÖKÇEN ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN COŞKUNOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Danışmanlığı ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı 6-11 yaş arası çocukların duygu düzenleme becerilerinin ve ebeveynleriyle olumlumlu- olumsuz ilişkilerinin medya kullanımları üzerine etkilerinin incelenmesidir. Bu değişkenlerin dışında yaş, cinsiyet, hane içindeki medya araçlarının çeşitliliği, medya araçlarıyla çocukların ve ebeveynlerinin geçirdikleri süre, anne- baba çalışma saatleri gibi değişkenlerin de etkileri incelenmiştir. Yöntem: Çalışmaya dahil olan 182 katılımcı vardır. Her bir katılımcıya Demografik Bilgi Formu, İlköğretim Çağı Çocuklarında Duygu Ayarlama Ölçeği, Problemli Medya Kullanım Ölçeği ve Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği uygulanmıştır. Bulgular: Analizler sonucunda, yetersiz duygu düzenleme becerisi ile problemli medya kullanımı, olumsuz ebeveyn çocuk ilişkisi ile problemli medya kullanımı ve ebeveyn çocuk ilişkisi niteliği (olumlu- olumsuz) ile duygu düzenleme becerisi arasında ilişki saptanmıştır. Aynı zamanda, demografik bilgiler analizi ışığında çocuğun yaşı, babanın yaşı, annenin ve babanın haftalık çalışma saatleri ve sahip olunan medya araçlarının da kendi aralarında ve duygu düzenleme becerisi, ebeveyn çocuk ilişkisi ve problemli medya kullanımı arasında ilişki tespit edilmiştir. Sonuç: Çalışmanın verileri analiz edilmiş araştırma sorularına yanıt verilmiştir. Araştırmanın tüm hipotezlerini doğrulayan bulgulara ulaşılmış ve tüm sonuçlar ilgili alan yazın çerçevesinde tartışılmıştır. Araştırmanın çocukların medya kullanımlarını düzenlemek, bağımlılık oranını azaltabilmek adına ileriki dönemlerde yapılacak önleme çalışmalarına katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Anahtar kelimeler; Çocuklarda Duygu Düzenleme Becerisi, Çocuklarda Teknoloji Bağımlılığı, Ebeveyn-Çocuk İlişkisi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of emotion regulation skills and positive-negative relationships with their parents on media use of children aged 6-11. Apart from these variables, the effects of variables such as age, gender, the diversity of media tools in the house, the time spent by the children and their parents with the media tools, and the working hours of the parents were also examined. Method: There were 182 participants included in the study. Demographic Information Form, Emotion Adjustment Scale for Primary School Children, Problematic Media Use Scale and Parent Child Relationship Scale were administered to each participant. Results: As a result of the analysis, a relationship was found between inadequate emotion regulation skills and problematic media use, negative parent-child relationship and problematic media use, and parent-child relationship quality (positive-negative) and emotion regulation skills. At the same time, in the light of demographic information analysis, a relationship was determined between the age of the child, the age of the father, the weekly working hours of the mother and the father, and the media tools owned, among themselves, and between emotion regulation skills, parent-child relationship and problematic media use. Conclusion: The data of the study were analyzed and the research questions were answered. Findings confirming all the hypotheses of the research were reached and all the results were discussed within the framework of the relevant literature. It is thought that the research will contribute to the prevention studies to be carried out in the future in order to regulate the media use of children and to reduce the addiction rate. Keywords; Emotion Regulation Skills in Children, Technology Addiction in Children, Parent-Child Relationship