Adressing the electricity shortfall in Pakistan through renewable sources
Pakistan'daki elektrik açığının yenilenebilir kaynaklarla giderilmesi
  1. Tez No: 750151
  2. Yazar: MUHAMMAD TAYYAB ANJUM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLEM GÜLCE ÇOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Çalışmanın konusu, yenilenebilir enerji kaynakları ile elektrik açığının ele alınmasıdır. Pakistan'daki açık, elektrik üretiminin elektrik talebine kıyasla düşük olması nedeniyle artıyor, ayrıca artan hane halkı talebi, finansal yönetim, yönetişim sorunları vb. gibi başka nedenler de var. Tüm bu nedenler istikrar üzerinde büyük bir kötü etki yaratıyor. sistemin ve bu elektrik açığı yavaş ekonomik büyümenin ana nedenidir. Pakistan halihazırda elektrik enerjisini kömür, doğal gaz, biyokütle, hidro ve diğer yenilenebilir kaynaklardan yapıyor ancak üretilen bu enerji miktarı Pakistan'ın enerji ihtiyacını karşılamaya yetmiyor. Bu yakıtlar yeterli olmadığı için Pakistan petrol, kömür, doğal gaz ve nükleer açığıyla karşı karşıya. Bu nedenle fosil yakıtlar yerine kullanılabilecek yenilenebilir enerji kaynakları gibi fazla miktarda ve ücretsiz alternatifler araştırılmaktadır. Bu açığın üstesinden gelmek ve genel elektrik üretimini artırmak için Çin, Hindistan ve Türkiye örnekleri incelenmekte ve artan elektrik talebi zorluklarını nasıl aştıkları konusunda dersler alınmaktadır. Elektrik açığını gidermek için yenilenebilir enerji kaynaklarının fizibilitesini kontrol etmek için Pakistan QASP güneş enerjisi santrali ile Türkiye merkezli Karapınar güneş enerjisi santralinin karşılaştırılması, santralin güç çıkışı, santralin özellikleri ve bu güneş enerjisi santrallerinin devreye alınmasından sonraki faydalar.
Özet (Çeviri)
The subject of study is addressing the shortfall of electricity by renewable energy sources. The shortfall in Pakistan is increasing because the electricity generation is low as compared to electricity demand, also there are some other causes which include growing household demand, financial management, governance issues, etc. All these causes are putting a huge bad impact on the stability of the system and this electricity shortfall is the main cause of slow economic growth. Pakistan is already making its electrical energy from coal, natural gas, biomass, hydro, and other renewable resources but that amount of energy generated is not sufficient to meet the energy needs of Pakistan. Because these fuels are not sufficient Pakistan is facing a shortfall of oil, coal, natural gas, and nuclear. So the alternatives such as renewable energy sources that can be used instead of fossil fuels are studied which are in excess amount and free. To overcome this shortfall and increase the overall electricity production the examples of China, India and Turkey are being studied and the lesson learned about how they have overcome their increasing electricity demand challenges. To check the feasibility of the RE sources to overcome the electricity shortfall the comparison of the QASP solar power plant Pakistan and the karapinar solar power plant based in turkey has been made which consist of the power output of the plant, specifications of the plant, and the benefits after the deployment of these solar power plants.