Düzenli egzersizin adölesan dönemi çocuklarda gelişim özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of regular exercise on the developmental characteristics of adolescent children
- Tez No: 750174
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada düzenli egzersizin adölesan dönemi çocukların, gelişim özelliklerine etkisi incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada çocukların bazı tanımlayıcı özellikleri açısından, mental iyi oluş düzeyi araştırılmış, ayrıca mental iyi oluş düzeyinin esneklik, dikey sıçrama, el kavrama ve koşu testlerine etkisi açısından farklılıklar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 24.0 paket programı kullanılmıştır. Verilere ait ortalama, standart sapma, değerleri tanımlayıcı istatistik olarak verilmiştir. Elde edilen verilerden ilk olarak tanımlayıcı istatistikler yapılmıştır. Veri seti normal dağılım göstermiş. T testi ile ANOVA testi ve farklılık belirlemeye yönelik grup içi testinde LSD analiz kullanılmıştır. Mental iyi oluş düzeyi ile fiziksel test sonuçlarına pearson korelasyon yapılmıştır. Anlamlılık düzeyi p0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the effect of regular exercise on the developmental characteristics of adolescent children. In the study, the level of mental well-being was investigated in terms of some descriptive characteristics of the children, and the differences in terms of the effects of mental well-being on flexibility, vertical jump, hand grip and running tests were tried to be revealed. SPSS 24.0 package program was used in the analysis of the data. The mean, standard deviation and values of the data are given as descriptive statistics. First, descriptive statistics were made from the obtained data. The data set showed a normal distribution. LSD analysis was used in the T-test and ANOVA test and in-group test to determine the difference. Pearson correlation was made between mental well-being level and physical test results. Significance level was accepted as p0.05).