Sağlık kurumlarında örgütsel körlüğün tespiti ve oluşumunun önlenmesi
Detections of organizational blindness in healt institutions and prevention of its occurrence
- Tez No: 750175
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURSEL AYDINTUĞ MYRVANG
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Biruni Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırmada, sağlık sektörü çalışanlarının demografik ve genel özelliklerinin örgütsel körlük açısından değerlendirilmesi ve aradaki ilişkinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma verileri değerlendirilirken öncelikle ankette bulunan demografik ve genel bilgiler soruları için daha sonra örgütsel körlük ölçeğinde bulunan sorular için sıklık (frekans) ve yüzde dağılım bilgileri verilmiştir. Ankete açıklayıcı faktör analizi (AFA) uygulanmıştır. SPSS programı içinde yer alan Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk normal dağılım testi AFA 'dan elde edilen boyutlara yapılmıştır. Bu testler sonucunda, ölçeklerden elde edilen maddelerin oluşturduğu boyutlar normal dağılımlı olmadığı için, analizlerde normal dağılım gerektirmeyen non-parametrik yöntemler kullanılmıştır. Grup farklılığı analizlerinde, iki grup için t testi yerine non-parametrik karşılığı olan ve ikili grup için uygunluk gösteren Mann-Whitney-U testi kullanılmıştır. İkiden fazla grup için Kruskal-Wallis testi uygulanmıştır. Anlamlı farklılıkların kaynağının belirlenmesinde ortalama sıra (mean rank) değerlerine bakılmıştır. İlişkilerin belirlenmesi için normal dağılım sağlanmadığı için Pearson ilişki analizi yerine Kendall's tau-b ilişki analizi kullanılmıştır. Ayrıca, ilişkilerin belirlenmesi amaçlı regresyon modeli analiz edilmiştir. Regresyon modelinde en küçük kareler varsayımlarının sağlanması için Newey-West algoritması altında çözümler gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın sonucunda, katılımcıların cinsiyetlerine ve yaşlarına göre anlamlı bir farklılık elde edilmemiştir. Eğitim düzeyi, meslekte toplam çalışma süresi ve halen çalışmakta olduğu kurumdaki toplam çalışma süresi ile anlamlı bir farklılık elde edilmiştir. Eğitim düzeyi, meslekteki ve kurumdaki süre arttıkça körlük seviyesinin azaldığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to evaluate the demographic and general characteristics of health ssector workers in terms of organizational blindness and to reveal the relationship between them. While evaluating the research data, firstly the frequency and percentage distribution information were given for the demographic and general information questions in the questionnaire and then for the questions in the organizational blindness scale. Explanatory factor analysis (EFA) was applied to the questionnaire. The Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk normal distribution test, which is included in the SPSS program, was performed on the dimensions obtained from the EFA. As a result of these tests, since the dimensions of the substances obtained from the scales were not normal distribution, non-parametric methods that did not require normal distribution were used in the analyzes. In the group difference analysis, instead of the t test for the two groups, the non-parametric equivalent Mann-Whitney-U test which is suitable for the double group was used. Kruskal-Wallis test was applied for more than two groups. In determining the source of significant differences, mean rank values were examined. Kendall's tau-b relationship analysis was used instead of Pearson relationship analysis because the normal distribution was not provided to determine the relationships. In addition, a regression model was analyzed to determine the relationships. Solutions were performed under the Newey-West algorithm to provide the assumptions of the smallest squares in the regression model. As a result of the research, no significant difference was obtained according to the gender and age of the participants. A significant difference was obtained with the level of education, the total working time in the profession and the total working time in the institution where currently working. It has been concluded that the level of blindness decreases as the Education level, the time in the profession and the institution increase.