Yapı bilgisi konularının öğretimi üzerine bütüncül bir yaklaşım
A holistic approach for teaching of building science subjects
- Tez No: 750177
- Danışmanlar: DOÇ. DR. POLAT DARÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Mimarlık eğitiminin temel kurgusu incelendiğinde mimarî tasarım stüdyoları ve kuramsal nitelikli dersler olmak üzere iki ana gruptan oluştuğu görülmektedir. Eğitimin odak noktası mimarî tasarım stüdyolarıdır; kuramsal dersler ise öğrenciye mimarlık alanında belirli bilgi ve becerileri kazandırmayı ve genel bir mimarlık kültürünün yanı sıra tasarım eyleminin temelini oluşturmayı amaçlar. Bu nedenle öğrencilerin bu derslerdeki başarıları hem eğitimleri sırasında hem de meslek pratiğindeki başarıları açısından büyük önem taşımaktadır. Ancak mevcut durumda, yapı bilgisi dersleri de dâhil olmak üzere kuramsal derslerde bazı önemli sorunların var olduğu gözlemlenebilir. Bu sorunlar çeşitli çalışmalarda ele alınmış; geleceğin tasarımcılarının yapı ürünleri ve yapım yöntemleri hakkında yeterli düzeyde kazanım sağlayamaması üzerine bu durumun yapma çevrelerin kalitesini olumsuz etkilediği ve bu nedenle kuramsal derslerin yeniden yapılandırılmasına yönelik güncel bir ihtiyaç olduğu saptanmıştır. Amacı belirlenen ihtiyaca cevap verecek bir yaklaşım oluşturmak olan bu çalışmada öncelikle eğitim bilimleri literatürü ve yapı bilgisi konularını içeren kuramsal derslerin güncel sorunları sistematik olarak incelenmiştir. Ardından, literatür araştırması ile kalıcı öğrenme için gerekli bazı ilkeler tespit edilmiş; iki grup verinin ilişkilendirilmesi yöntemiyle derslerin tasarlanmasında yarar sağlayacağına inanılan bir düşünce sistemi oluşturulmuştur. Yapı bilgisi derslerinin mevcuttakinden farklı olarak sondan başa kurgulanması; önce kazanım hedeflerinin belirlenmesi sonrasında öğretim tasarımının yapılması önerilmiştir. Belirtilen ihtiyaca yönelik olarak öğretim tasarımının; tasarım, uygulama ve değerlendirme olmak üzere üç aşamada kurgulandığı bir model geliştirilmiştir. Böylece mimarlık eğitiminin nitelikli meslek insanları yetiştirme hedefine katkı sağlanabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main structure of education program in architecture has been systemized with two groups of courses: architectural design courses, also known as studios, and lecture courses. While the studios are at the center of education, the second group is mostly organized to support studios by providing the students with certain architectural knowledge and skills. For this reason, the properties and organization of lecture courses bear crucial importance in terms of the success and competency both during their education and in professional practice. However, in the current situation, it can be observed that some features of the lecture courses, including the building science courses, cause some important problems. These problems have also been discussed in various studies; it is stated that the designers of the future cannot achieve sufficient level of acquisition in building products and construction methods and this situation negatively affects the quality of built environments; therefore, there is a current need to redesign the lecture courses. The aim of the study is to examine the pedagogical problems in the current state of building science courses and put forward a set of suggestions and an approach to improve their efficiency. Afterwards, through literature research, some necessary principles for permanent learning have been identified; a thought system that is believed to be useful in designing courses has been created by the method of correlating two groups of data. In this study, it is suggested that the building science courses should be designed backwards; first, the learning goals and desired results should be determined and then the instruction should be designed. In an attempt to achieve the goal of the research, it is planned to organize the insctructional design in three phases: design, implement and evaluation. Thus, it is thought that architectural education can contribute to the goal of raising qualified professionals.