Buğday samanı esaslı ortamlara farklı oranlarda badem kabuğu ve buğday kepeği ilavesinin istiridye mantarının (Pleurotus ostreatus) verim ve kalitesine etkisi
The effect of wheat straw based substrate different ratio of almond shells and wheat bran addition on yield and quality of oyster mushroom (Pleurotus ostreatus)
  1. Tez No: 750178
  2. Yazar: ZÜLFÜKAR İZOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE YILDIZ PAKYÜREK, PROF. DR. AYSUN PEKŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
2020 - 2021 yıllarında yürütülmüştür. Çalışmada, buğday samanına (S) farklı oranlarda badem kabuğu (BK) (%0, 25, 50, 75 ve 100) ve buğday kepeği (K) (%0, 5, 10, 15 ve 20) ilave edilerek hazırlanan 25 yetiştirme ortamının Pleurotus ostreatus mantarının (PL - 23 çeşidi) verim, bazı kalite özellikleri ve besin elementi içeriğine etkileri araştırılmıştır. Yetiştirme ortamlarının dezenfeksiyon sonrası ve hasat sonrası dönemlerinde, pH, nem, kül, organik madde, karbon (C), azot (N), C:N oranı ve mineral madde miktarları belirlenmiştir. Dezenfeksiyon sonrası ve hasat sonunda yetiştirme ortamlarındaki badem kabuğu miktarları arttıkça, OM, C miktarları ve C:N oranlarının arttığı, kül, N, P, Ca, Mn ve Zn miktarlarının ise azaldığı tespit edilmiştir. Çalışmada, yetiştirme ortamlarındaki badem kabuğu miktarı arttıkça, misel gelişim süresinin kısaldığı belirlenmiştir. En kısa misel gelişim süresi %100BK (16.36 gün), en uzun süre ise %25BK ortamlarından (18.48 gün) elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out at the Harran University Faculty of Agriculture, Department of Horticulture, Mushroom production unit between 2020 - 2021. In the study, the effects of 25 substrates prepared by adding of almond shells (AS) (0, 25, 50, 75 and 100%) and wheat bran (B) (0, 5, 10, 15 and 20) into wheat straw (S) at different rates on yield, some quality characteristics and nutrient content of Pleurotus ostreatus mushroom (PL - 23 variety) were investigated. The pH, moisture, ash, organic matter, carbon (C), nitrogen (N), C:N ratio and mineral substance amounts of the substrates were determined in the post-disinfection and post-harvest periods. When the amount of almond shell in the substrate was increased in the post- disinfection and at the end of the post-harvest periods, the amount of OM, C and C:N ratios increased, while the amounts of ash, N, P, Ca, Mn and Zn decreased. In study, it was determined that the spawn run period was shortened depending on the increases in the amount of almond shells in the substrates. The shortest spawn run perion was obtained from 100%AS (16.36 days), and the longest time was obtained from 25%AS (18.48 days).