1-aminocyclopropane-1-carboxylic acid deaminase synthesizing rhizobacteria isolation and evaluation of its effect on alleviating salinity and drought stress in plants
1-amınosiklopropan-1-karboksilik asit deaminaz üreten rizobakterilerin izolasyonu ve izolatların tuz ve kuraklık stresine karşı bitki etkilerinin araştırılması
  1. Tez No: 750215
  2. Yazar: ZAHRADDEEN KABIR SANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADIK DİNÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Çölleşme ve arazi bozulmasının ikinci önde gelen nedeni olan toprak tuzlanması, bitkisel üretim sektörünün karşı karşıya olduğu en büyük tehditlerden biridir. Dünya çapındaki Tarım alanlarının yaklaşık %20'sinin ozmotik ve iyonik strese yatkın olması nedeniyle, tuzluluk nedeniyle kaybedilen tarım alanlarının kurtarılması ihtiyacı çok önemli hale geliyor. Yukarıdaki amaca ulaşmanın çevre dostu bir yolu, Bitki Büyümesini Destekleyen Rhizobacteria'nın (PGPR) kullanılmasıdır. PGPR, çeşitli bileşiklerin sentezi ve salınımı yoluyla toprak fizikokimyasal özelliklerini ve bitki büyümesini düzenler. Bu araştırma, çok özellikli halotolerant PGPR'nin hipersalin ortamından izole edilmesini ve ayrıca PGPR'nin tuzluluğun Triticum aestivum üzerindeki etkisini azaltmadaki kabiliyetini değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Halotolerant bitkilerin rizosferinden on bakteri izolatı izole edildi. İzolatların tuzluluğun etkisini azaltmadaki yeteneklerini değerlendirmek için 11 tedaviden (10 bakteri izolatı ve kontrol) ve 4 tuz (0 mM, 100mM, 200 mM and 300 mM) konsantrasyonundan oluşan randomize blok tasarımlı bir biyoanaliz yapıldı. İzolatların bir dizi bitki büyümesini teşvik edici özellik sergilediği bulunmasına rağmen, tuzluluğun T. aestivum fideleri üzerindeki etkisi, fidelerin izolatlarla aşılanması yoluyla kısmen hafifletilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil salinization, the second leading cause of desertification and land degradation, is one of the major threats being faced by the crop production sector. With about 20% of Agricultural fields worldwide being prone to osmotic as well as ionic stress, the need to salvage lost agricultural fields due to salinity becomes germane. An eco-friendly means of achieving the aforesaid aim is through the utilisation of Plant-Growth Promoting Rhizobacteria (PGPR). Through the synthesis and release of various compounds, PGPR regulate soil physicochemical characteristics and plant growth. This research is aimed at the isolation of multi-trait halotolerant PGPR from a hypersaline environment as well as evaluating the ability of the PGPR in mitigating the effect of salinity on Triticum aestivum. From the rhizosphere of halotolerant plants, 10 bacterial isolates were isolated. A randomized block design bioassay comprising of 11 treatments (10 bacterial isolates and control) and 4 salt (0 mM, 100mM, 200 mM and 300 mM) concentrations was conducted to assess salinity stress mitigating ability of the isolates. Though the isolates exhibited an array of plant-growth promoting traits, the effect of salinity stress on T. aestivum seedlings had been partially alleviated via inoculating the seedlings with the isolates.