Büyük ölçekli bir işletmede lojistik ERP uygulaması
Logistics ERP implementation in a large scale company
- Tez No: 750227
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖNDER ŞAHİNASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Büyük ölçekli işletmelerde karar destek sistemlerinin(ERP) önemi her geçen gün artmaktadır. İş süreçlerinin anlık izlenmesi ve zamanında aksiyonlar alınması işletmelere verimlilik ve rekabet avantajı sağlamaktadır. Entegre iş süreç yönetimi olarak ta bilinen ERP uygulamaları özellikle bu çalışmanın konusu olan lojistik sektörünün vazgeçilmez bileşenidir. Bu alanda dünyada büyük ölçekte işletimlerin ihtiyacını karşılayan kısıtlı sayıda uygulama yazılımı bulunmaktadır. Bu uygulamaların kurulum ve etkin kullanımına yönelik yetişmiş insan kaynağına ihtiyaç vardır. Bazı ERP projeleri daha uygulamaya alınmadan başarısızlıkla sonuçlanmaktadır. Bu başarısızlık nedenlerinden biri işletme iş süreçlerinin yeterli olgunlukta olmaması diğeri ise çalışanların ERP uygulama yazılımları konusunda yeterli bilgi ve deneyime sahip olmamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle ülkemizde, ERP süreçleri, veri tabanı entegrasyonu ve temel modüllerin uyarlanıp kullanımına ilişkin uygulamalı olarak basit ve teknik ayrıntılarıyla anlatan Türkçe doküman yetersizliği vardır. Bu tez çalışmasında büyük ölçekli bir işletmede ERP uygulamalarına geçişinde yaşanacak temel otomasyon süreçleri adım adım detaylı şekilde anlatılmıştır. Önemli görülen kritik alanlar örneklerle detaylandırılarak ek açıklamalarla desteklenmiştir. İşletmenin yapısına ve sektörün işleyiş biçimine göre değişen ERP uygulama ve yöntemleri hakkında bilgiler aktarılmıştır. ERP uygulamasına geçişte mevcut durum analizi, planlama, uygulama ve test süreçlerinin doğru şekilde tasarımına yer verilmiştir. Özetle, ERP iş süreç takip uygulamasına geçiş planlayan işletimler için bir kılavuz, gelecek araştırmalar için de referans nitelikte bir çalışmadır.
Özet (Çeviri)
The importance of decision support systems (ERP) in large-scale enterprises is increasing day by day. Instant monitoring of business processes and taking timely actions provide businesses with efficiency and competitive advantage. ERP applications, also known as integrated business process management, are an indispensable component of the logistics industry, which is the subject of this study. In this field, there is a limited number of application software that meets the needs of large-scale operations in the world. Trained human resources are needed for the installation and effective use of these applications. Some ERP projects fail before they are implemented. One of the reasons for this failure is that the business processes of the enterprise are not mature enough, and the other is that the employees do not have sufficient knowledge and experience about ERP application software. Especially in our country, there is a shortage of Turkish documents explaining the ERP processes, database integration and adapting and using basic modules in practical, simple and technical details. In this thesis, the basic automation processes that will be experienced in the transition to ERP applications in a large-scale enterprise are explained step by step in detail. The critical areas that are considered important are detailed with examples and supported with additional explanations. Information about ERP applications and methods, which change according to the structure of the business and the way the industry operates, is given. In the transition to ERP implementation, the current situation analysis, planning, application and testing processes were designed correctly. In summary, it is a guide for businesses planning to transition to ERP business process tracking application and a reference study for future research.