Sivas il merkezinde çalışan askeri personelin sigara içme prevalansı ve etkileyen faktörler
Smoking prevalence of military personnel working in Sivas city center and affecting factors
  1. Tez No: 750237
  2. Yazar: MURAT MELİH ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ZORLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, Sivas il merkezinde çalışan askeri personelin sigara içme prevalansı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla kesitsel olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Sivas il merkezinde bulunan askeri birliklerde çalışan 407 askeri personelden, 232 erbaş, 72 astsubay ve 9 subay rütbesinde olan ve çalışmaya katılmayı kabul eden toplam 313 askeri personel ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verileri, 01.06.2021-31.07.2021 tarihleri arasında, Kişisel Bilgi Formu ve Fagerström Nikotin Bağımlılık Testi (FNBT) kullanılarak yüz yüze görüşme tekniği ile toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistikler, Ki-Kare testi, bağımsız gruplarda t testi, ANOVA Varyans analizi ve Lojstik Regresyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out as a cross-sectional study to determine the prevalence of smoking and the affecting factors of military personnel working in Sivas city center. The research was carried out with a total of 313 military personnel, 232 of whom were non-commissioned officers, 72 non-commissioned officers and 9 officers, out of 407 military personnel working in the military units located in the city center of Sivas. Research data were collected between 01.06.2021 and 31.07.2021 by face-to-face interview technique using Personal Information Form and Fagerström Nicotine Addiction Test (FNBT). Descriptive statistics, Chi-Square test, t test for independent groups, ANOVA analysis of variance and Logistic Regression analysis were used in the evaluation of the data.