Alerjik rinit ve astımlı çocuklarda alerjen spesifik immünoterapinin etkisi
Effect of allergen-specific immunotherapy in children with allergic rhinit and asthma
  1. Tez No: 750258
  2. Yazar: ÖZLEM DENİZ TOSUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Bu çalışmada ev tozu akarı ve polen duyarlılığı olan, astım ve alerjik rinitli çocuklarda , alerjen spesifik subkutan immunoterapinin tedavi sonrası etkilerinin araştırılması amaçlandı. Yöntem: Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Alerji-İmmünoloji Bilim Dalı tarafından, 2011-2019 yılları arasında, ev tozu akarı, ot-hububat poleni ve/veya ağaç poleni alerjisi olan, astım ve/veya alerjik rinit tanısı ile izlenen, en az 4 yıl boyunca alerjen spesifik immünoterapi alan, yaşları 6 ila 17 yaş arası 150 çocuk, çalışmaya alındı. Hastaların dosyaları immünoterapi öncesi ve sonrası; cilt prik testi ve/veya spesifik IgE düzeyleri, semptom bilgileri, ilaç kullanımı, eozinofil sayıları ve demografik veriler açısından retrospektif olarak incelendi. Bulgular : Hastaların %59'u erkek, %41'i kız idi. Yaş ortalaması 10.5 ± 3 yıl, immünoterapi öncesi hastalık süresi 3.5 ±2.0 yıl, immünoterapi süresi 4.8 ± 0.3 yıl olarak saptandı. Astım ve rinit+astımlı hastalar en sık ev tozuna , rinitli hastalar ise hububat karışımı ve ot karışımı polenine duyarlı idi. Hastanın %20'sinde deri prick testinde negatifleşme görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, it was aimed to investigate the effects of allergen-specific subcutaneous immunotherapy after treatment in children with house dust mite and pollen sensitivity, asthma and allergic rhinitis. Method: 150 children aged 6 to 17 years with a diagnosis of asthma and/or allergic rhinitis, who were allergic to house dust mites, grass-grain pollen and/or tree pollen and who received allergen-specific immunotherapy for 4 years were included in the study conducted by Kocaeli University Medical Faculty Hospital Pediatric Allergy-Immunology Department between 2011-2019. Results: 59% of the patients were male and 41% were female. The mean age was 10.5 ± 3 years, the duration of disease before immunotherapy was 3.5 ±2.0 years, and the duration of immunotherapy was 4.8 ± 0.3 years. Asthma and rhinitis+asthmatic patients were most sensitive to house dust, while patients with rhinitis were sensitive to grain mixture and grass mixture pollen. Negative skin prick test was observed in 20% of the patient.