Lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelerde sosyal destek algıları ile sosyal duygusal öğrenme becerilerinin incelenmesi
Investigation of HİGH school students' perceptions of social support in physical activities and social emotional learning skills
- Tez No: 750259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN FATİH KÜÇÜKİBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Yapılan bu araştırmada lise öğrencilerinin fiziksel aktivitelerde sosyal destek algıları ve sosyal duygusal öğrenme düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya, 2021-2022 eğitim ve öğretim sezonunda Sivas ilinde bulunan ve ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören 327 kadın ile 215 erkek olmak üzere toplam 542 öğrenci gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde“Kişisel Bilgi Formu”,“Fiziksel Aktivitelerde Sosyal Destek Ölçeği”ve“Sosyal Duygusal Öğrenme Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS 22.0 programı ile analiz edilmiş, bağımsız gruplar için t testi, tek yönlü varyans analizi ve korelasyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the social support perceptions and social emotional learning levels of high school students in physical activities. A total of 542 students, 327 women and 215 men, studying in secondary education institutions in Sivas province participated in the research voluntarily in the 2021-2022 education and training season.“Personal Information Form”,“Social Support Scale in Physical Activities”and“Social Emotional Learning Scale”were used in the data collection process of the research. The data obtained from the research were analyzed with the SPSS 22.0 program, t-test for independent groups, one-way analysis of variance and correlation analyzes were used.