Kızılırmak nehrinden alınan su numunelerine ait bazı parametrelerin mevsimsel olarak fizikokimyasal değişiminin gözlemlenmesi
Observation of seasonal physiochemical change of some parameters of water samples taken from Kızılırmak river
  1. Tez No: 750296
  2. Yazar: AHMET KARADAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAHLAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Nevşehir ilinin Avanos, Gülşehir ilçeleri ve Sulusaray kasabası bölgesinden geçen Kızılırmak Nehrinin su kalitesinin belirlenmesi ve ulusal ve uluslararası kriterlere göre yorumlanması bölge sucul ekosisteminin korunması ve yönetilmesi açısından büyük önem taşımaktadır. Kızılırmak Nehrinden mevsimsel olarak su numuneleri alınarak analiz çalışmaları yapılmıştır. Tarımsal alanlar, sivil yerleşim ve endüstriyel tesisler göz önünde bulundurularak 3 adet istasyon belirlenmiş olup bir yıl boyunca 3 aylık periyotlarla su numunesi alınmış ve belirlenen parametrelerin mevsimsel olarak fiziko-kimyasal değişimi araştırılmıştır. Elde edilen verilere göre parametrelerin değer aralıkları; sıcaklık 7,2-24,8°C, pH 7,12-8,89, elektriksel iletkenlik 1350-2060 µS/cm, tuzluluk (%oS) 0,64-0,96, çözünmüş oksijen 5,1-9,1 mg/L, bulanıklık 14,2-21,9 NTU , renk 12,1-19,3Pt-Co, askıda katı madde 4-12 mg/L, nitrit ≤0,05 - 0,763 mg/L, nitrat 1,52-6,36 mg/L, fosfat ≤1,5-3,74 mg/L, sülfat 298-365 mg/L, toplam azot 1,87-7,12 mg/l, amonyum ≤0,02-1,45mg/l, kimyasal oksijen ihtiyacı (KOİ) 5,2-19,2 mg/L, biyolojik oksijen ihtiyacı (BOİ5) 2,2-7,6 mg/L, Klorofil-a 0,75-8,94 mg/L olarak belirlenmiştir. Veriler ulusal ve uluslararası standartlara göre değerlendirilmiştir. Su Kirliliği Kontrolü Yönetmeliği kıta içi su kaynaklarının sınıflarına ve kalite kriterlerine göre belirlenen noktalarda Kızılırmak nehrinin su kalitesi I. ve II. Sınıf, Nitrit, Fosfat ve Sülfatın ise III. ve IV. Sınıf su kalitesinde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The determination of the water quality of the Kızılırmak River, which passes through the Avanos, Gülşehir districts of Nevşehir province and the Sulusaray town region, and its interpretation according to national and international criteria are of great importance for the protection and management of the aquatic ecosystem of the region. Analysis studies were carried out by taking seasonal water samples from the Kızılırmak River. Considering agricultural areas, civil settlements and industrial facilities, 3 stations were determined and water samples were taken every 3 months during a year and seasonal physico-chemical changes of the determined parameters were investigated. The value ranges of the parameters according to the obtained data; temperature 7.2-24.8°C, pH 7.12-8.89, electrical conductivity 1350-2060 µS/cm, salinity (%oS) 0.64-0.96, dissolved oxygen 5.1-9, 1 mg/L, turbidity 14.2-21.9 NTU, color 12.1-19.3Pt-Co, suspended solids 4-12 mg/L, nitrite ≤0.05 - 0.763 mg/L, nitrate 1, 52-6.36 mg/L, phosphate ≤1.5-3.74 mg/L, sulfate 298-365 mg/L, total nitrogen 1.87-7.12 mg/l, ammonium ≤0.02-1 .45mg/l, chemical oxygen demand (COD) 5.2-19.2 mg/L, biological oxygen demand (BOD5) 2.2-7.6 mg/L, Chlorophyll-a 0.75-8.94 mg/L have been determined. Data were evaluated according to national and international standards. Water quality of Kızılırmak river at determined points according to the classes and quality criteria of inland water resources in the Regulation on Water Pollution Control is I. and II. class, Nitrite, Phosphate and Sulphate were concluded as III. and IV. Class of water quality.