Fiziksel aktivite ortamlarında kendini fiziksel algılama, temel psikolojik ihtiyaçlar ve hedef yöneliminin güdülenme biçimleri ile ilişkisi
The relationship of physical self-perception, basic psychological needs and goal orientation to motivation types in physical activity environments
  1. Tez No: 750295
  2. Yazar: İNCİ GÜNEŞ BAKAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ZİŞAN KAZAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Psikososyal Alanlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmanın amacı, egzersiz yapan bireylerin fiziksel benlik algıları, temel psikolojik ihtiyaçları ve hedef yönelimlerinin güdülenme düzeylerini ne ölçüde etkilediğini belirlemektir. Araştırmanın örneklemini 18-55 yaş arası fiziksel aktiviteye katılan 163'ü kadın, 152'si erkek toplam 315 kişi oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, kişisel bilgi formu, Kendini Fiziksel Tanımlama Envanteri, Egzersizde Temel Psikolojik İhtiyaçlar Ölçeği, Egzersizde Hedef Yönelimi Ölçeği, Egzersizde Davranışsal Düzenlemeler Ölçeği kullanılmıştır. Veri analizinde betimsel istatistik, bağımsız gruplar t-testi, Pearson korelasyon analizi, doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Değişkenlerin cinsiyete göre karşılaştırılmasının yapıldığı t testi sonuçlarına göre, erkek katılımcıların yeterlik, ilişkili olma, ego yönelimi ve spor yeteneği alt ölçek ortalamalarının kadın katılımcılara göre yüksek olduğu belirlenmiştir. Çalışmamızda güdülenmeme ve dışsal düzenleme ile görev yönelimi arasında negatif yönde ilişki olduğu ve görev yöneliminin güdülenmeme ve dışsal düzenlemenin en belirleyici değişkeni olduğu belirlenmiştir. İçeatımla düzenleme ve spor yeteneği arasında pozitif bir ilişkili olduğu, spor yeteneğinin içeatımla düzenleme düzeyini en iyi açıklayan değişken olduğu tespit edilmiştir. Özdeşimle düzenleme ve yeterlik arasında pozitif bir ilişkili olduğu, yeterliğin özdeşimle düzenleme düzeyini en iyi açıklayan değişken olduğu tespit edilmiştir. İçsel güdülenmeyi en iyi açıklayan değişkenin özerklik olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak hedef yönelimleri, temel psikolojik ihtiyaçlar ve kendini algılama düzeylerinin güdülenme üzerindeki etkisi bu çalışmada ortaya konmuştur. Bu sonuçlar göz önünde bulundurularak, bireylerin güdülenme düzeylerini etkileyebilecek düzenlemelerin yapılması katılımın sürekliliğini daha olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine to what extent the physical self-perceptions, basic psychological needs and goal orientations of individuals who exercise affect their motivation levels. The sample of the study consisted of 315 (163 women and 152 men) exercisers ranging in age from 18 to 55 years from fitness centers in Izmir, Turkey. Participants completed a personal information form, Physical Self- Description Questionnaire, Basic Psychological Needs Scale in Exercise, Goal Orientation in Exercise Measure, Behavioral Regulation in Exercise Questionnaire. In data analysis, descriptive statistics, independent groups t-test, Pearson correlation analysis, linear regression analysis were used. According to the results of the t-test, it was determined that the male participants' subscale averages of competence, relatedness, ego orientation and sports competence were higher than female participants. In our study, it was determined that amotivation and external regulation was related significantly and negatively with task orientation and task orientation was the most determining variable of amotivation and external regulation. It has been determined that there is a positive correlation between introjected regulation and sports ability, and sports ability is the variable that best explains the level of introjected regulation. It has been detected that there is a positive correlation between identified regulation and competence, and competence is the variable that best explains the level of identified regulation. It was determined that the best important variable of intrinsic motivation was autonomy. As a result, the effects of goal orientations, basic psychological needs and physical self-description levels on motivation were revealed in this study. Considering these results, making arrangements that may affect the motivation levels of individuals will affect the continuity of participation more positively.