Uluslararası ilişkiler açısından yazılım endüstrisinin önemi: Hindistan örneği
The importance of the software industry in international relations: The case of India
- Tez No: 750321
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL ERMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Ülkeler, uluslararası şirketler ve ulusal organizasyonlar bağlamında yazılım endüstrisinin önemi gittikçe artmaktadır. Yazılım endüstrisi devletler için kritik bir sektör haline gelerek, uluslararası ilişkiler yaklaşımlarını etkilemektedir. Hindistan, İsrail ve İrlanda gibi devletler stratejik bir yaklaşımla sektörün öncü ülkeleri haline gelmiştir. Gelişmekte olan ülkeler, kalkınma ve sanayi hamlelerini gerçekleştirirken bilişim teknolojileri bağlamında yazılım endüstrisine odaklanmaktadır. Sektörde Hindistan'ın yakaladığı ivme birçok ülke için rol model haline gelmiştir. Bu çerçevede Türkiye yazılım endüstrisinde gelişen bir ülke olarak kendi hikayesini yazmaya çalışmaktadır. Bu çalışmada; devletler için önemi gittikçe daha stratejik hale gelen bilişim teknolojileri ve yazılım sektörünün uluslararası ilişkilerdeki önemi, bu alanda sessiz bir devrim yaparak küresel bir aktör haline gelen Hindistan örneği ve Türkiye'nin yazılım endüstrisindeki durumu irdelenecektir. Yazılım sektörü için önemli bir potansiyele sahip olan Türkiye'nin bu alanda gelişimine katkı sağlamak için eleştirilere ve tavsiyelere yer verilecektir.
Özet (Çeviri)
The importance of the software industry is increasing in the context of countries, international companies and national organizations. The software industry has become a critical sector for states and affects international relations approaches. Countries such as India, Israel and Ireland have become the leading countries in the sector with a strategic approach. Developing countries focus on the software industry in the context of information technologies while making their development and industry movements. The momentum gained by India in the sector has become a role model for many countries. In this context, Turkey is trying to write its own story as a developing country in the software industry. In this study; the importance of the information technologies and software sector in international relations, which has become more strategic for states, the example of India, which has become a global actor by making a silent revolution in this field, and the situation of Turkey in the software industry will be analysed. Turkey, which has an important potential for the software industry, will have room for improvement and recommendations to improve this environment.