Dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğu olan ve olmayan bipolar bozukluk hastalarında kronotipi tercihleri: Sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırmalı bir çalışma
Chronotype preferences in bipolar disorder patients with and without attention deficit-hyperactivity disorder: A comparative study with the healthy control group
- Tez No: 750322
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAŞAN BİLGE ŞAİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
AMAÇ: Epidemiyolojik, nörogörüntüleme ve aile çalışmaları bipolar bozukluk ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu arasında olası bir ilişkiyi vurgulamaktadır. Bipolar bozukluk ve dikkat eksikliği-hiperaktivite bozukluğunun her ikisinde de sirkadyen ritimde bozulmalar görülür ve kronotip tercihleri çoğunlukla akşamcılık lehinedir. Bizim bu çalışmada amacımız bipolar bozukluk tanılı hastalarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu eştanısının ve alt tiplerinin kronotip tercihlerine etkisini ve ilişkili olabilecek faktörleri sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırarak incelemektir. METOD: Çalışmaya Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi'nde bipolar bozukluk tanısı ile poliklinikte ayaktan takip ile tedavi görmekte olan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve katılma kriterlerini karşılayan 74 hasta alınmıştır. Sağlıklı kontrol grubuna ise gene katılma kriterlerini karşılayan Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Hastanesi personeli ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencileri arasından 56 kişi dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların sosyodemografik verileri ayrıntılı olarak alınmış ve klinisyen tarafından SCID-I, YMDÖ, HAM-D, HAM-A, DIVA-2.0 uygulanmıştır. Ayrıca bipolar bozukluk tanısına sahip katılımcılara kendileri tarafından dolduracakları ASRS, WUDÖ, SAA ve PUKİ ölçekleri; sağlıklı kontrollere PUKİ ve SAA ölçekleri uygulanmıştır. BULGULAR: Sağlıklı kontrol grubu ve bipolar bozukluk grubunu kronotip tercihleri açısından karşılaştırdığımızda iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır. Çalışmaya dahil ettiğimiz üç grup sabahçılık-akşamcılık skorları açısından karşılaştırıldığında üç grup arasında anlamlı farklılık vardır. Bipolar bozukluk tanılı hastalara dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu eştanısının eklenmesi sabahçılık/akşamcılık skorlarında azalmaya ve kronotip tercihlerinde akşamcılık yönünde bir kaymaya neden olmuştur. Çalışmamızda sabahçılık-akşamcılık skoru ile anlamlı ilişkili olduğu bulunan katılımcı yaşı, eğitim süresi, HAM-D, HAM-A ve YMDÖ skorları, ASRS Toplam skoru, ASRS hiperaktivite/dürtüsellik skorları kontrol edildikten sonra yapılan analizde sabahçılık- akşamcılık skoru ile BB hastalık süresi, ASRS dikkatsizlik skoru ve PUKİ toplam skoru arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. SONUÇ: Bipolar bozukluk tanılı hastalarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu eştanısının kronotip tercihlerine etkisi ve ilişkili olabilecek faktörleri araştırdığımız çalışmamız bilgilerimize göre daha önce yapılmamıştır. Çalışmanın sonuçlarına göre, bipolar bozukluk tanılı hastalara dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu eştanısının eklenmesi alkol, madde ve sigara kullanımında artışa, kronotip tercihlerinde akşamcıllığa doğru bir kaymaya ve uyku parametrelerinde daha fazla bozulmaya neden olmaktadır. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu'unun özellikle dikkatsizlik boyutu BB tanılı hastalarda akşamcılığı öngörmektedir. ANAHTAR KELİMELER: Bipolar Bozukluk,Dikkat Eksikliği-Hiperaktivite Bozukluğu,Kronotip
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Epidemiological, neuroimaging and family studies highlight a possible relationship between bipolar disorder and attention deficit hyperactivity disorder. Disturbances in circadian rhythm are seen in both bipolar disorder and attention deficit-hyperactivity disorder, and chronotype preferences are mostly in favor of evening wear. Our aim in this study is to examine the effects of attention deficit hyperactivity disorder comorbidity and subtypes on chronotype preferences in patients with bipolar disorder and to compare the factors that may be related with the healthy control group. METHODS: The study included 74 patients who were diagnosed with bipolar disorder in Aydın Adnan Menderes University Hospital and were treated as an outpatient in the outpatient clinic, accepted to participate in the study and met the inclusion criteria. In the healthy control group, 56 people from Aydın Adnan Menderes University Hospital staff and Aydın Adnan Menderes University Faculty of Medicine students who met the criteria for participation were included. Sociodemographic data of all participants were taken in detail and SCID-I, YMDÖ, HAM-D, HAM-A, DIVA-2.0 were applied by the clinician. In addition, participants with a diagnosis of bipolar disorder will fill in the ASRS, WURS, MEQ and PUKI scales; PUKI and MEQ scales were applied to healthy controls. RESULTS: When we compared the healthy control group and the bipolar disorder group in terms of chronotype preferences, no statistically significant difference was found between the two groups. When the three groups we included in the study were compared in terms of morningness/eveningness scores, there was a significant difference between the three groups. Adding a comorbid diagnosis of attention deficit hyperactivity disorder to patients with bipolar disorder caused a decrease in morningness/eveningnessscores and a shift in evening chronotype preferences. In the analysis performed after controlling the participant age, duration of education, HAM-D, HAM-A and YMDÖ scores, ASRS Total score, ASRS hyperactivity/impulsivity scores, which were found to be significantly associated with morningness/eveningness score in our study, morningness/eveningness score and BD disease duration were determined. A significant correlation was found between ASRS inattention score and PUKI total score. CONCLUSION: Our study, in which we investigated the effect of attention deficit hyperactivity disorder comorbidity on the chronotype preferences of patients with bipolar disorder and the factors that may be related, has not been conducted before, according to our knowledge. According to the results of the study, the addition of a comorbid diagnosis of attention deficit hyperactivity disorder to patients with bipolar disorder causes an increase in alcohol, substance and cigarette use, a shift in chronotype preferences towards evening, and a further deterioration in sleep parameters. Especially the inattention dimension of attention deficit hyperactivity disorder predicts eveningness in patients with BD. KEYWORDS: Bipolar Disorder,Attention Deficit-Hyperactivity Disorder,Chronotype