1980 sonrası İslamcı dergilerde kadının dini politik dönüşümü
Religious political transformation of women in Islamic journals after 1980
  1. Tez No: 636621
  2. Yazar: EMİNE YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLMİ DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 359
Özet
“1980 Sonrasında İslamcı Dergilerde Kadının Dini Politik Dönüşümü”başlıklı tezimiz, giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Tezimizin giriş kısmında, araştırmanın konusu, amacı, önemi, yöntemi kavramsal çerçevesi, kapsam ve sınırlılıkları hakkında bilgiler bulunmaktadır. Tezimizin ana konusu İslamcılık düşüncesinin kadın meselesine yaklaşımını İslamcı dergiler üzerinden inceleyerek, bu yaklaşıma karşı oluşan yeni mütedeyyin kadın kimliğinin analizini yapmaktır. Çalışmamızın ortaya koymaya çalıştığı temel problem, dini politik olarak İslamcılığın kadın meselesine yaklaşımının altında yatan temel dinamikleri ve aynı zamanda mütedeyyin kadınların İslamcı hareket tarafından bu konumlandırılışlarına karşı oluşturdukları yeni söylem dilinin muhtevasını tespit etmektir. Varsayımımız ise 1980 sonrasında mütedeyyin kadınların“Türk Modernleşmesi”bağlamında yeni bir kadın kimliği inşa ettikleridir. Mütedeyyin kadınların kendi değerleri doğrultusunda moderni dönüştürerek oluşturdukları bu yeni kimlik aynı zamanda“nesne”konumundan“özne”konumuna evrilmelerinin en önemli göstergesi sayılabilir. Bu varsayıma göre dini ve politik kaygılarla toplumsal, siyasal ve ekonomik rol ve görevleri belirlenen mütedeyyin kadınlara dair düşüncelerin bu yeni oluşan söylem dikkate alınarak değerlendirilmesi gerektiğidir. Tezdeki temel amacımız ise, temel problem ve varsayımımızı İslamcı dergiler ekseninde temellendirmektir. İslamcı dergiler ve dönemlerin İslamcı aktörlerinin kitap ve köşe yazılarıyla sınırlı tuttuğumuz çalışmamızda mütedeyyin kadınlar için belirlenen rol ve görevlerin dönüşümünü ortaya koymak için dönemsel analiz yöntemini kullandık. Bu analizi gerçekleştirirken Türkiye'de 1980 sonrasında oluşmaya başlayan mütedeyyin kadınların birey olma mücadelelerini incelemeye çalıştık. Bu tez birkaç sonuç ortaya koymaktadır. İlk olarak, İslamcılık düşüncesi tarafından esas rolü“anne”,“eş”ve“davaya hizmet”, mekânı da“ev”olarak belirlenen mütedeyyin kadınların toplumsal alanda rol ve görevlerini yeniden belirleyerek yeni bir mütedeyyin kadın kimliği oluşturmuş oldukları sonucuna vardık. İkinci olarak ulaştığımız sonuç ise, çoklu modernite teorisi bağlamında moderni içselleştirip kendi temel değerleriyle dönüştürerek oluşturduğu bu modern kimliğin özgül, özgür ve entelektüel bir yapıya sahip olduğudur.
Özet (Çeviri)
Our thesis titled“Religious Political Transformation of Women in Islamic Journals After 1980”consists of an introduction and four chapters. In the introduction part of our thesis, there is information about the subject, purpose, importance, method conceptual framework, scope and limitations of the research. The main subject of our thesis is to analyze the approach of Islamism to women's issue through Islamist magazines and to analyze the new identity of the new client against this approach. The main problem that our study tries to reveal is to identify the main dynamics underlying Islam's approach to the issue of Islam as well as the content of the new language of discourse created by the Islamic women against this positioning by women. Our assumption is that after 1980, women in the context of“Turkish Modernization”have built a new female identity. This new identity created by the women by transforming the modern in line with their own values can also be considered as the most important indicator of the evolving from the“object”position to the“subject”position. According to this assumption, religious and political concerns and their social, political and economic roles and duties should be evaluated by considering the newly formed discourse of the women. Our main purpose in the thesis is to base our basic problems and assumptions on the axis of Islamist journals. We used the periodical analysis method to reveal the transformation of the roles and duties determined for women in our study, which we limited to the books and columns of Islamic actors of Islamist magazines and periods. This analysis mütedeyyin starting to happen in 1980 after performing in Turkey we tried to examine women's struggle to individuals. This thesis reveals several conclusions. First of all, we came to the conclusion that the women whose main role was determined by the idea of Islamism as“mother”,“wife”and“service to the case”and the place of which was“home”, redefined the roles and duties of women and created a new identity of women. Secondly, the conclusion we have reached is that this modern identity created by internalizing modernity and transforming it with its own core values in the context of multiple modernity theory has a specific, free and intellectual structure.