Marketing of political campaigns and its components
Politik kampanyalar pazarlaması ve bileşenleri
- Tez No: 750393
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UĞUR ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Yönetimi (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Seçim sürecinin anahtar unsurlarından biri olan modern politik pazarlama, yüksek derecede teknoloji, stratejiler ve kompleks ile karakterize edilen çok yönlü bir olgudur. Bunu akılda tutarak, yalnızca etkin yönetim ve uygun pazarlama araçlarının ve stratejilerinin kullanılması, partilerin ve adayların istenen seçim sonucunu elde etmelerini sağlayacaktır. Reklam, siyasi mesajları seçmenlere iletmenin en yaygın yoludur. Modern dünyada dijital medya, siyasi mesaj dağıtımı için en çok kullanılan yer haline geldi ve fikir alışverişinde bulunmak, etkileşim kurmak ve tartışma yaratmak için en popüler yer, çevrimiçi siyasi katılımın gerçekleştiği sosyal medyadır. Bu araştırmanın amacı, siyasi reklam ve kampanyaların siyasi partilerin marka imajı ve sadakati üzerindeki etkisini doğrudan ve dijital pazarlama ve çevrimiçi siyasi katılım gibi aracı değişkenler aracılığıyla Türkiye ve Ukrayna'daki gerekliliği ve konumu belirlemek için incelemek ve karşılaştırmaktır. Bu makalenin araştırma tasarımı paralel aracılık modelidir. Veriler yapılandırılmış anketler aracılığıyla toplanmıştır. Anketler, uygun örnekleme yöntemiyle kişilere dağıtılmış ve Türkiye'de 407, Ukrayna'da ise 465 kişi toplanmıştır. Farklı testlerle sistematik bir analiz yapılmış ve araştırmada temel bulgular tartışılmıştır. Araştırma, reklam ve kampanyaları ile birlikte dijital pazarlamanın her iki ülkede de siyasi partinin marka imaji ve sadakatine bağlılık üzerinde önemli bir pozitif etkiye sahip olduğunu buldu. Ukrayna'da dijital pazarlama, reklam ve kampanyalar, ve siyasi partinin marka imaji ve sadakati arasında bir aracı olarak görülürken, Türkiye'de herhangi bir aracılık gözlemlenmedi. Türkiye'de cevapları en çok etkileyen demografik faktörler cinsiyet ve yaş; Ukrayna'da bunlar eğitim ve iş tecrübesiydi.
Özet (Çeviri)
Modern political marketing, as one of the key elements of the election process, is a multifaceted phenomenon characterized by a high degree of technology, strategies, and complexity. Keeping this in mind, only effective management and the use of appropriate marketing tools and strategies will enable parties and candidates to achieve the desired electoral outcome. Advertising is the most common way of delivering political messages to the electorate. In the modern world, digital media has become the most used place for political message distribution, and the most popular place to exchange opinions, interact, and create discussion is social media where online political participation takes place. The purpose of this research is to study and compare the impact of political advertisements and campaigns on brand image and loyalty of political party directly and by means of mediator variables as digital marketing and online political participation to determine the requisiteness and position in Turkey and Ukraine. The research design of this paper is parallel mediation model. The data were collected through structured questionnaires. The surveys were distributed to people by convenient sampling method and gathered 407 people in Turkey and 465 responders in Ukraine. A systematic analysis with different tests has been carried out, and key findings are discussed in the research. The study found that advertising and campaigns, and digital marketing have a significant positive impact on brand image and loyalty to political parties in both countries. In Ukraine, digital marketing was seen as a mediator between advertising and campaigns, brand image and loyalty to political parties, while in Turkey, no mediation was observed. In Turkey, the demographic factors that most influenced the answers were gender and age; in Ukraine, they were education and work experience.