İşletmelerin maruz kaldığı siber suçların boyutu ve işletmelere etkisi
The size of cyber crimes that businesses are exposed to and its impact on businesses
- Tez No: 750431
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİ AKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İletişim Bilimleri, İşletme, Public Administration, Communication Sciences, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Teknolojik gelişmeler ve internetin yaygınlaşması insanların alışveriş yapma, arkadaşlarıyla görüşme, bankacılık işlemleri gibi alışkanlıklarını değiştirmeye başlamıştır. Bu değişim ve siber ortam vasıtasıyla suç kavramı da dönüşüme uğramış ve siber suç kavramı insan hayatına girmiştir. Ekonominin temel taşını oluşturan işletmeler ise teknolojiye uyum sağlamaya çalışırken siber ortamın tehlikeleriyle karşılaşmış ve güdülenmiş suçlu için öncelikli hedef olmaya başlamıştır. Siber suçtan zarar gören işletme sayısının ve zarar miktarının giderek arttığı dönemde, işletmelerin anlayış eksikliği ve tedbirsizliği bu araştırmanın ilk çıkış kaynağı olmuştur. Genel amacı işletmeleri bir siber suçun hedefi haline getiren faktörleri araştırmak olan tez çalışmasında Siber Güvenlik İhlalleri Anketi 2021'in veri setleri ikincil veri olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışma siber suçun önleyici yaklaşımlara ihtiyaç duyan bir alan olması nedeniyle, suçun oluşumuna etki eden faktörleri ona etki eden fırsatlarla açıklayan Suç Fırsatı Perspektifinin temel varsayımları çerçevesinde incelenmiştir. Türkiye'de işletmeler ve siber suç konularında yapılan az sayıdaki çalışma siber güvenlik ve siber risk üzerine yapılmıştır. Bu araştırmada ise işletmenin büyüklüğü, insan faktörü, dijital görünürlük, siber güvenlik önlemleri, siber farkındalık ve siber suçla mücadele eğitiminin siber suç mağduriyeti ile ilişkisi incelenmiştir. Araştırma sonucunda orta ve büyük işletmelerin daha fazla siber suça maruz kaldığı görülürken, işletmelerin en yaygın maruz kaldığı siber suç, sosyal mühendisliğin yaygın bir teknik olarak kullanıldığı oltalama suçu olmuştur. İnsan faktörünün oltalama suçu riskini artıran etken olarak çıktığı çalışmada, işletmelerin siber ortamdaki görünürlüğünün siber suç mağduriyetini artırdığı, siber suçla mücadele eğitiminin ise siber suç mağduriyetini azaltmada güçlü bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. Araştırmanın sonuç kısmında ise analiz sonuçları yorumlanarak işletmelere ve siber güvenlikle ilgili politika üreten kurumlara öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Technological developments and the widespread use of the internet have begun to change people's habits such as shopping, meeting with friends, and banking transactions. Through this change and the cyber environment, the concept of crime has also undergone a transformation, and the concept of cyber crime has entered human life. Businesses, which constitute the cornerstone of the economy, have encountered with the dangers of the cyber environment while trying to adapt to technology and have become the primary target for the motivated offender. In the period when the number of businesses damaged by cybercrime and the amount of damage gradually increased, the lack of understanding and carelessness of businesses was the first source of this research. The data sets of the Cyber Security Breaches Survey 2021 were used as secondary data in the thesis study, the general purpose of which is to investigate the factors that make businesses the target of a cybercrime. The study has been examined within the framework of the basic assumptions of the Crime Opportunity Perspective, which explains the factors affecting the formation of crime with the opportunities that affect it, since cybercrime is an area that needs preventive approaches. Few studies on businesses and cybercrime in Türkiye have been conducted on cyber security and cyber risk. In this research, the relationship between the size of the business, the human factor, digital visibility, cyber security measures, cyber awareness and cybercrime combat training with cyber crime victimization has been examined. As a result of the research, it was seen that medium and large enterprises were exposed to more cybercrime, while the most common cybercrime that businesses were exposed to was phishing, in which social engineering was used as a common technique. In the study, in which the human factor was found to be the factor increasing the risk of phishing crime, it was seen that the visibility of the businesses in the cyber environment increased the victimization of cybercrime, and the training of combating cybercrime had a strong effect on reducing the victimization of cybercrime. In the conclusion part of the research, the results of the analysis were interpreted and suggestions were presented to the enterprises and the institutions that produce policies related to cyber security.