2017 - 2020 yılları arasında suç işlediği öne sürülen çocuklara yönelik haberlerin yazılı basın üzerinden analizi
Analysis of the news on the children alleged to commit a crime between 2017 - 2020 through the written press
  1. Tez No: 750433
  2. Yazar: BÜŞRA NUR ÖZGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Jandarma ve Sahil Güvenlik Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Suç Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Gelişen teknolojiyle kitle iletişim araçları bilgiyi, haberi daha hızlı ve daha geniş alana ulaştırabilmektedir. En eski kitle iletişim araçlarından olan, yazılı basının ilk örneği gazete haberleri, hem görsel hem de yazı içeren bilgi metinleridir. Suç haberleri kitle iletişim araçlarında sıkça takip edilen haberler arasındadır ve gazete de yer alan suç haberleri görsel kullanımı, dikkat çekici sözcük seçimi, merak uyandıran haber başlık ve metinleriyle toplumu etkileyerek toplumsal söylemin yönünü belirlemektedir. Gazetede yer alan suç işlemiş çocuk haberlerinde, çocuğun sunuluş şekli okuyucunun ve toplumun olaya, suça, çocuğa ve tek bir birey üzerinden tüm çocuklara yönelik genel bir duygu, düşünce, tutum ve davranış oluşmasında etkili olmaktadır. Haberin dili, üslubu, kullanılan görsel ve verilen bilgiler ve veriliş şekli, eylemi gerçekleştiren kişinin etiketlenmesine, suç olayını ve suçun gerçekleştirilmesini meşrulaştırabilecek nötrleştirmelerin olmasına neden olabilir. Bu çalışmanın amacı çocuk suçlulara dair gazete haberlerinin etiketleme ve nötrleştirme yapıp yapmadığını incelemektir. Bu amaçla çalışmada 2017 ve 2020 yılları arasında yayınlanan tiraj ve okunma sayısının fazla olması, yer verdikleri haberlerde politik ve magazinsel dil ve tavırdan uzak olmaları nedeniyle Hürriyet, Milliyet ve Posta Gazetelerinde yer alan suç işlediği iddia edilen çocuklar hakkındaki 487 gazete haberi nicel içerik analizi yöntemi ile incelenmiştir. Haberler oluşturulan kodların sıklıkları MAXQDA programıyla belirlenmiş ve bu veriler üzerinden araştırma soru ve alt sorularına cevap aranmıştır. Araştırma sonucunda, elde edilen bulgulara göre çocuk suçluluğu haberlerinde verilen bilgiler, veriliş şekillerinin, kullanılan görsellerin durumu analizlerinde gazete haber başlık ve metinlerinde etiketleyici ve nötrleştirici ifadelere yer verildiği, çocuğa dair verilen bilgilerin çocuğu etiketleyecek, olayı meşrulaştıracak ifadelere yer verecek ilgi çekici ifadelerle sunulduğu görülmüştür. Bu sonuçlara göre, haber başlık ve metinlerin ilgi çekici ve merak uyandırıcı olmak için çocuğun bilgilerini etiketleyici ifadeler eşliğinde kullanmak yerine daha çok olaya yönelik bilgilerin verildiği ifadeler kullanılabilir. Medya kuruluşlarına ve haberi yapan kişilere bu konuda uyulması gereken kural ve ilkelerin günümüz koşullarında nasıl daha uygulanabilir olduğuna dair ve çocuğa yönelik haberlerdeki dilin kullanımının etkisinin önemini tekrar gündeme getirecek bilgilendirilmelerin yapılması etkili olabilir.
Özet (Çeviri)
With the developing technology, mass media can transmit information and news faster and to a wider area. Newspaper news, which is one of the oldest mass media, is the first example of the written media, and information texts containing both visual and text. Crime news is among the news frequently followed in the mass media, and crime news in the newspaper determines the direction of social discourse by affecting the society with its visual use, striking word choice, and intriguing news headlines and texts. The way the child is presented in the news of the child who has committed a crime in the newspaper is effective in the formation of a general feeling, thought, attitude and behavior towards the event, the crime, the child and all children through a single individual. The language, style of the news, the visuals used and the information given and the way it is given may cause the tagging of the perpetrator and neutralizations that can legitimize the crime and the realization of the crime. The aim of this study is to examine whether newspaper articles about juvenile delinquents are labeled and neutralized. For this purpose, in the study, 487 newspaper news about children alleged to have committed crimes in Hürriyet, Milliyet and Posta Newspapers, due to the high number of circulation and reading published between 2017 and 2020, and their distance from the political and tabloid language and attitude in the news they include, were analyzed by quantitative content analysis method. examined. The frequencies of the codes created for the news were determined with the MAXQDA program and answers were sought to the research questions and sub-questions based on these data. As a result of the research, according to the findings obtained, it was seen that in the analysis of the information given in the news of juvenile delinquency, the way it was given, and the state of the images used, labeling and neutralizing expressions were included in the headlines and texts of the newspaper news, and the information about the child was presented with interesting expressions that would label the child and include expressions that would legitimize the event. According to these results, instead of using the child's information with labeling expressions, expressions that give more event-oriented information can be used in order to make the news headlines and texts interesting and intriguing. It may be effective to inform media organizations and people who make the news about how the rules and principles to be followed are more applicable in today's conditions and that will bring the importance of the use of language in the news about children back to the agenda.