Aşı tereddüdü ölçeği'nin Türk toplumunda geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability study of the vaccine hesitancy scale in Turkish society
  1. Tez No: 750434
  2. Yazar: SEMİHA ADIYAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYLA ALTUĞ ÖZSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Aşı Tereddütü Ölçeği'nin Türk Toplumunda Geçerlik ve Güvenilirlik Çalışması Amaç: Bu çalışmada Dünya Sağlık Örgütü Aşı Tereddütü Çalışma Grubu'nun 2014 yılında geliştirdiği Aşı Tereddütü Ölçeği'nin (Vaccine Hesitancy Scale) Türkçe geçerli ve güvenilir olup olmadığını belirlemek için gereken çözümlemelerin yapılarak annelerin çocukluk döneminde yaptırılan aşılara yönelik tereddüt ve ret durumunu öğrenmek hedeflenmektedir. Yöntem: Bu araştırma tanımlayıcı-metodolojik şekilde olup, Manisa ili Yunusemre ilçesinde bulunan 2 aile sağlığı merkezinde Nisan 2021- Ocak 2022 tarihleri arasında yürütülmüştür. Aşı Tereddütü Ölçeği yüz yüze görüşme yöntemi ile aile sağlığı merkezlerine başvuran 7-24 aylık bebeği olan 270 anneye uygulanmıştır. Araştırmada ölçek geçerliğinin incelenmesinde dil geçerliği, kapsam geçerliği, yordama geçerliği ve yapı geçerliğinden yararlanılmıştır. Güvenirliğin incelenmesinde ise madde analizi, iç tutarlılık ve ölçmenin standart hatası hesaplanmıştır. Bulgular: Aşı Tereddütü Ölçeği'nin dil uyarlaması araştırmacı ve danışmanı tarafından yapılmıştır. Kapsam geçerliği analizlerinde ölçek maddeleri için kendi alanında uzman 10 kişiden alınan fikirlere göre Kapsam Geçerlik İndeksi (KGI) değeri 0.96 bulunmuştur. Anne yaşı, annenin öğrenim durumu, annenin mesleği, gelir düzeyi, aşıların koruyuculuğuna olan inanç, aşılar hakkında duyulan olumsuz bilgiler sonrası aşı yaptırma, aşı tereddütü varlığı, aşı reddi varlığı parametreleri ile ölçek puan ortalaması arasında anlamlı bir bağlantı vardır (p0.001). Bu parametreler aşı tereddütü durumunu etkilememiştir. Doğrulayıcı faktör analizinden önce örneklem boyutu hesaplanmıştır. KMO değeri 0.841 bulunmuştur. Bulunan bu değer örneklem boyutunun yeterli olduğunu göstermektedir. DFA neticesinde ölçeğin 9. maddesinin istatisitiksel açıdan faktör analizine bir katkı sağlamadığı görülmüş ve bu madde çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
Validity and Reliability Study of the Vaccine Hesitancy Scale in Turkish Society Objective: In this study, the necessary analyzes were made to determine whether the Vaccine Hesitancy Scale, developed by the World Health Organization Vaccine Hesitancy Working Group in 2014, is valid and reliable in Turkish, and the views of mothers on vaccine hesitancy and rejection against childhood vaccines were made. It is aimed to learn. In the study, language validity, content validity, predictive validity and construct validity were used to evaluate the validity of the scale. In the evaluation of reliability, internal consistency coefficient, item analysis and standard error of measurement were calculated. Method: This research has a descriptive-methodological design and was conducted in 2 family health centers in Yunusemre district of Manisa province between April 2021 and January 2022. Vaccine Hesitancy Scale, whose validity and reliability analyzes were performed, was applied to 270 mothers with 7-24 month old babies who applied to family health centers with face-to-face interview technique. In the study, language validity, content validity, predictive validity and construct validity were used to evaluate the validity of the scale. In the evaluation of reliability, internal consistency coefficient, item analysis and standard error of measurement were calculated. Results: The language adaptation of the Vaccine Hesitancy Scale was made by the researcher and his advisor. In the content validity analysis, the content validity index (CGI) value was found to be 0.96 according to the opinions of 10 experts in the field for the scale items. There is a significant relationship between the variables of maternal age, mother's education level, mother's occupation, income level, belief in the protection of vaccines, getting vaccinated after negative information about vaccines, presence of vaccine hesitancy, presence of vaccine refusal and the scale mean score (p0.001). These variables did not affect the vaccine hesitation status. Since there was no scale sub-dimension in the construct validity analysis, a single factor confirmatory factor analysis was performed. Sample adequacy was calculated before confirmatory factor analysis. The KMO value was found to be 0.841. This value shows that the sample adequacy is very good. As a result of CFA, it was observed that the 9th item of the scale did not contribute to the factor analysis statistically, and this item was removed.