Onkoloji hastalarına bakım verenlerin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyleri ile ilişkisi
The relationship of social support perceived by carers of oncology patients and quality of life, anxiety and depression levels
  1. Tez No: 750453
  2. Yazar: HASRET KARAKUŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Uygarlığın başlangıcından bu yana yaşamı tehdit eden birçok hastalıkla karşı karşıya kalan insanoğlunun henüz net bir tedavi geliştiremediği kanser hastalığı günümüzün en ciddi halk sağlığı sorunları arasında görülmektedir. Bu çalışmada kanser hastalığıyla baş eden onkoloji hastalarına bakım verenlerin algıladıkları sosyal destek düzeylerinin kişilerin yaşam kalitesi, anksiyete ve depresyon düzeyleriyle ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Kesitsel olarak yürütülen bu çalışma İstanbul ilinden 50 bakım veren ve 50 bakım vermeyen kişinin dahil olmasıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler Sosyodemografik Bilgi Formu, Beck Depresyon Envanteri, Beck Anksiyete Ölçeği, Zarit Bakım Verme Yükü Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (WHOQOL-Bref) ve Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği kullanılarak çevrimiçi yolla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the most serious public health problems of our time, since the beginning of civilization, humanity has not been able to develop a clear treatment, which has faced many life-threatening diseases. In this article, it was aimed to examine the relationship between the perceived social support levels of caregivers of oncology patients coping with cancer and their quality of life, anxiety and depression levels. This cross-sectional study was carried out with the participation of 50 caregivers and 50 non- caregivers from the province of Istanbul. These data were obtained online by using the Sociodemographic Information Form, Beck Depression Inventory, Beck Anxiety Scale, Zarit Caregiver Burden Scale, World Health Organization Quality of Life Short Form (WHOQOL-Bref) and Multidimensional Scale of Perceived Social Support.