Fakoemülsifikasyon cerrahisinde kapsül germe halkası takılan ve takılmayan psödoeksfolyasyonlu hastaların preoperatif ve postoperatif ön segment parametrelerinin karşılaştırılması
- Tez No: 750454
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİMET YEŞİM ERÇALIK, DR. OKŞAN ALPOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Psödoeksfolyasyon sendromlu (PES) fakoemülsifikasyon ve göz içi lensi (GİL) uygulanan hastalarda; kapsül germe halkası (KGH) yerleştirilen ve yerleştirilmeyen gözlerde preoperatif ve postoperatif ön segment parametrelerini karşılaştırmak Materyal ve Metod: Çalışmamız prospektif olarak planlandı, Kasım 2021 ve Haziran 2022 tarihleri arasında fakoemülsüfikasyon ile birlikte GİL implantasyonu yapılan 86 hastanın 90 gözü dahil edildi. Hastaların tümüne preoperatif ve postoperatif ayrıntılı oftalmolojik muayene, topografik ve biyometrik ölçümler yapıldı. Cerrahi sırasında KGH takılan psödoeksfolyasyonlu hastalar Grup 1, KGH takılmayan psödoeksfolyasyonlu hastalar Grup 2, KGH takılmayan ve psödoeksfolyasyonu olmayan hastalar ise Grup 3 olarak adlandırıldı. Preoperatif en iyi düzeltilmiş görme keskinliği (EİDGK), göz içi basıncı (GİB), aksiyel uzunluk, topografik ön segment ölçümleri kaydedildi. Aynı ölçümler postoperatif 1. ayda tekrarlandı. Bulgular: Hastalarımızın ortalama yaşı 68.69±5.86 idi, gruplar arasında cinsiyet, yaş, aksiyel uzunluk, preoperatif EİDGK, GİB, ön kamara derinliği (ÖKD), ön kamara açısı (ÖKA), ön kamara volümü (ÖKV), kornea volümü (KV) değerleri açısından istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Preoperatif değerlere oranla postoperatif sferik değerler arasında anlamlı fark bulunamadı.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To compare preoperative and postoperative anterior segment parameters in eyes with and without capsular tension ring (CTR) in patients with pseudoexfoliation syndrome (PES) who underwent phacoemulsification and intraocular lens (IOL) implantation MATERIAL and METHOD: Our study was planned prospectively, 90 eyes of 86 patients who underwent phacoemulsification and IOL implantation between November 2021 and June 2022 were included. Preoperative and postoperative detailed ophthalmological examination, topographic and biometric measurements were performed on all patients. Patients with pseudoexfoliation who had a CTR inserted during surgery were named Group 1, patients with pseudoexfoliation who did not have a CTR were named Group 2, and patients without pseudoexfoliation and without a CTR were named Group 3. Preoperative best corrected visual acuity (BCVA), intraocular pressure (IOP), axial length, and topographic anterior segment measurements were recorded. The same measurements were repeated at postoperative 1 month. RESULTS: The mean age of our patients was 68.69±5.86, there was no statistically significant difference between the groups in terms of gender, age, axial length, preoperative BCVA, IOP, anterior chamber depth (ACD), anterior chamber angle (ACA), anterior chamber volume (ACV), corneal volume (CV) values. There was no significant difference between postoperative spherical values compared to preoperative values.