Milletlerarası Özel Hukukta haksız fiil bağlamında kişisel verilerin korunması
Protection of personal data within the context of tort liability in Private International Law
  1. Tez No: 750476
  2. Yazar: CEMRENUR COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİHA BİLGE TANRIBİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Kişisel veri, kimliği belli bir kişi ile ilişkilendirilebilen her türlü bilgidir. Kişisel veriler, günümüzde ekonomik bir değer taşımakta olup gelişen teknoloji karşısında kişisel verilerin işlenmesi giderek kolaylaşmaktadır. Bu sebeple de işlenen kişisel veri miktarı katlanarak artmaktadır. Bu durum kişisel verilerin korunması ile ilgili düzenlemelerin getirilmesini gerekli kılmıştır. Kişisel verilerin korunması hakkı, Türk hukukunda kişilik hakkı kapsamında yer almaktadır. Kişisel verilerin işlenmesi suretiyle gerçekleşen kişilik hakkının ihlâli, haksız fiil sorumluluğunu doğurabilmektedir. Dijitalleşme ile kişisel verilerin uluslararası dolaşımı gün geçtikçe artmakta ve bu durum haksız fiil bağlamında kişisel verilerin korunması hakkı ihlâllerinden kaynaklanan yabancı unsurlu uyuşmazlıkları da arttırmaktadır. Kişisel verilerin işlenmesinden kaynaklanan yabancı unsurlu uyuşmazlıklara uygulanacak hukuk, 5718 sayılı Milletlerarası Özel Hukuk ve Usul Hukuku Hakkında Kanun hükümleri uyarınca tespit edilecektir. Kişisel verilerin işlenmesi veya kişisel veriler hakkında bilgi alma hakkının sınırlandırılması yolu ile kişilik hakkı ihlâline uygulanacak hukuka ilişkin bağlama kuralı, MÖHUK m. 35/3 hükmü ile özel olarak düzenlemiştir. Bu tür uyuşmazlıklarda, Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisi ise MÖHUK m. 40 gereğince, Türk mahkemelerinin milletlerarası yetkisinin iç hukukun yer itibariyle yetki kurallarına göre tayin edilecektir.
Özet (Çeviri)
Personal data is any information that can be associated with a certain person. Nowadays, personal data has a financial value, and processing personal data is becoming easier as a result of technological advancements. For this reason, the amount of personal data processed is increasing exponentially. Regulations pertaining to the protection of personal data had to be introduced as a result of this circumstance. The right to protection of personal data is included in the scope of personal rights in Turkish law. Violation of personal rights by processing personal data may result in tort liability. With the advent of digital technology, the international circulation of personal data is growing daily, which also raises the number of disputes containing foreign elements. The law applicable to disputes containing foreign elements arising from the processing of personal data will be determined in accordance with the provisions of the Law No. 5718 of the Turkish Code on Private International Law and International Civil Procedure (MOHUK). The rule regarding the law to be applied in case of violating the right to personal data by processing personal data or limiting the right to receive information about personal data has been regulated specifically in Article 35 (3) of MOHUK. In such disputes, the international jurisdiction of Turkish courts will be determined according to the jurisdictional rules of domestic law in compliance with Article 40 of MOHUK.