Konak devletin uluslararası terörizmden kaynaklanan uluslararası sorumluluğu dairesinde tazminat yükümlülüğü
Compensation liability under the international responsibility of the host state derived from international terrorism
  1. Tez No: 897703
  2. Yazar: İLAYDA ERAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKKI HAKAN ERKİNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Harp ve Silahlı Çatışma Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde devletler gerek politik gerek askeri çıkarlarını elde etmek amacıyla başka devletlere karşı uluslararası terör faaliyetlerini desteklemektedir. Bu durum bazı devletler tarafından uluslararası sorumluluktan kaçmak için bir yöntem olarak kullanılmaktadır. Uluslararası terörizm bazı durumlarda bir devlet üzerinde barınan terör unsurları tarafından hedef devlete yönelik olarak gerçekleştirilebilmektedir. Topraklarında terör unsurları barındıran devlet konak devlet, barınan teröristler konuk teröristler olarak adlandırılmaktadır. Eldeki çalışmada uluslararası sorumluluk hukuku kuralları uyarınca terörist unsurları barındıran ya da barınmalarını engelleme kapasitesi bulunmayan konak devletin, tazminat yükümlülüğünün aktarılması amaçlanmıştır. Bu bağlamda uluslararası sorumluluk hukukuna ilişkin asli ve yardımcı kaynaklar incelenmiş ve uluslararası sorumluluk hukukunun teorisi ortaya koyulmuştur. Uluslararası sorumluluğun önemli bir neticesi olan tazminat hususu incelenmiş ve buna ilişkin özel bazı koşullar tespit edilmiştir. Devletlerin uluslararası hukukta terörizme ilişkin hangi birincil yükümlülüklerinin mevcut olduğu, bu yükümlülüklerin kaynakları da belirlenmek suretiyle izah edilmiştir. Konak devletin konuk teröristlere ev sahipliği yapmasıyla ihlal ettiği yükümlülüklere ilişkin tespitler, konuya ilişkin literatür incelenerek aktarılmıştır. Ayrıca konak devletin, konak olmasının bazı özel şartların da varlığıyla uluslararası haksız fiil meydana getirmesinin tazminat özelinde neticeleri incelenmiştir. Hedef devletin terör saldırıları sonucu ve uluslararası terörizme karşı meşru müdafaa hakkının kullanılırken ortaya çıkan operasyonel zararların giderilmesi için, konak devletten tazminat talep etme süreci izah edilmiştir.
Özet (Çeviri)
States have been supporting international terrorist activities against other states in order to achieve their political and also military interests. This is a method used by some states to evade international responsibility. In some cases, international terrorism can be carried out by terrorist elements hosted in a state against the target state. A state harboring terrorist elements on its territory is referred to as a host state ant the terrorists being harbored as hosted terrorists. The present study aims to explain the compensation obligation of the host state that harbors terrorist elements or does not have the capacity to prevent their harboring in accordance with the rules of international law of responsibility. In this context, the primary and secondary sources on the law of international responsibility are analyzed and the theory of the law of international responsibility is put forward. The issue of compensation, which is an important consequence of international responsibility, has been analyzed and some special conditions regarding this issue have been determined. The primary obligations of states under international law in relation to terrorism are explained by identifying the sources of these obligations. The determinations regarding the obligations breached by the host state by hosting hosted terrorists have been conveyed by analyzing the literature on the subject. In addition, the consequences of the host state's being a host, in the presence of some special conditions, constituting an internationally wrongful act in terms of compensation are analyzed. The process of claiming compensation from the host state for operational damages incurred by the target state as a result of terrorist attacks and in the exercise of its right of self-defense against international terrorism is explained.