Diz eklemine katılan kemik yapıların morfometrik ölçümleri ve varyasyonlarının ön çapraz bağ ve menisküs yaralanmaları ile ilişkisi
Evaluation of the relationship between morphological measurements of the knee and anterior cruciate ligament injuries along with meniscus injuries
- Tez No: 750547
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYFER METİN TELLİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Anatomy, Physical Medicine and Rehabilitation, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Ligamentum cruciatum anterius ve menisküs yaralanmaları toplumda sıklıkla rastlanan patolojilerdir. Ligamentum cruciatum anterius yaralanmaları; spor ile ilişkili yaralanmalarının bir sonucu olarak, tüm ligament ilişkili diz yaralanmalarının %40-50'sini oluşturmaktadır. Çalışmamızda ligamentum cruciatum anterius yaralanması tanısı almış 200 olgunun ve normal olarak raporlanmış 110 olgunun (toplam 310 olgu) diz manyetik rezonans görüntüleme kayıtlarının incelemesi yapıldı. Görüntüler menisküs yaralanması açısından da incelenerek; izole ligamentum cruciatum anterius yaralanması ile ligamentum cruciatum anterius ve menisküs kombine yaralanması gruplarına ayrıldı. Bu gruplar da kendi içerisinde ligamentum cruciatum anterius yaralanmasının derecesine göre 1. derece, 2. derece ve 3. derece yaralanma olmak üzere alt gruplara ayrıldı. Ligamentum cruciatum anterius ve menisküs yaralanması açısından risk faktörü olması muhtemel olarak belirlenen kemik yapılara ait ölçümler gerçekleştirildi. Bu ölçümler iki ana grup ve tüm alt gruplar ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak karşılaştırıldı. Çalışmamızda ölçümü yapılan; condylus medialis genişliği, condylus lateralis genişliği, bikondilar genişlik, eminentia intercondylaris genişliği, tibia genişliği, patellar uzunluk, ligamentum patellae uzunluğu, patella facies articularis açısı, sulcus trochlearis açısı değerlerinin artışının, hem izole ligamentum cruciatum anterius yaralanması hem de ligamentum cruciatum anterius ve menisküs kombine yaralanması gruplarında istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Yine çalışmamızda değerlendirilen; fossa intercondylaris şekil indeksi, fossa intercondylaris indeksi, tibial medial eğimi, sulcus trochlearis derinliği, facies patellaris asimetrisi, sulcus trochlearis ile tuberositas tibia mesafesi ve patellar eğim değerlerinin düşüklüğünün, hem izole ligamentum cruciatum anterius yaralanması hem de ligamentum cruciatum anterius ve menisküs kombine yaralanması gruplarında istatistiksel olarak anlamlı olduğu tespit edildi. Klinik pratikte bu görüntüleme bulgularına bakılarak hastanın, ligamentum cruciatum anterius ve menisküs yaralanmaları için risk altında olup olmadığı değerlendirilebileceğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Ligamentum cruciatum anterius and meniscus injuries are common pathologies. As a result of the high incidence of this sports-related injuries, it accounts for 40-50% of all ligament-related knee injuries. In our study, knee magnetic resonance imaging records of 200 individuals diagnosed with ligamentum cruciatum anterius injury and 110 individuals reported as normal knee (a total of 310 individuals) were analyzed. The images were also examined in terms of meniscus injury; They were divided into two groups; isolated ligamentum cruciatum anterius injury and ligamentum cruciatum anterius and meniscus combined injury groups. These groups are also devided within themselves. According to the degree of ligamentum cruciatum anterius injury, they were divided into subgroups as 1st degree, 2nd degree and 3rd degree injury groups. Measurements of bone structures that were presumed to be risk factors for ligamentum cruciatum anterius and meniscus injury were evaluated. These measurements were compared statistically between the two main groups and all subgroups with the control group. In our study, condylus medialis width, condylus lateralis width, bikondilar width, eminentia intercondylaris width, tibia width, patellar length, ligamentum patellae length, patella facies articularis angle, sulcus trochlearis angle values were significantly higher in both isolated ligamentum cruciatum anterius injuries and combined injury of ligamentum cruciatum anterius and meniscus. Furthermore, fossa intercondylaris shape index, fossa intercondylaris index, tibial medial slope, sulcus trochlearis depth, facies patellaris asymmetry, sulcus trochlearis and tuberositas tibia distance, and patellar tilt values were significantly lower in both isolated ligamentum cruciatum anterius injuries and combined injury of ligamentum cruciatum anterius and meniscus. We think that by evaluating these mesurements in daily clinical practice, it can be determined whether the patient is at risk for ligamentum cruciatum anterius and meniscus injuries.