Evaluation of the development of Landscraper structures in the historical process
Tarihi süreç içinde Landscraper yapılarının gelişiminin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 750548
  2. Yazar: SEDAT KAÇAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Yaşamın çok yönlü gelişimi ile birlikte, yeni ihtiyaçlar ve buna bağlı yeni hedefler giderek artmakta, hem bireysel hem de kentsel hayatı hızla değiştirmektedir. Doğal olarak, bu değişim, mimariye yeni kavramlar ve yeni ufuklar getiren hem mimari yapıların hem de şehrin fiziksel dokusuna yansır [1]. Mimarlık tarihi boyunca birçok kavramın kökenleri tarih öncesi yapılarda ve kentsel yerleşimlerdedir. Buna göre, bu kavramlar,toplumsal düzenlerin içinde bulundukları koşullarına göre değişmiştir. Bu koşullar bazen doğanın zorlukları, bazen düşman toplumların korunmasından ve bazen de mimari sürdürülebilirlik gereksinimlerine duyulan ihtiyaç olabilmektedir. Bu ihtiyaçların zaman içerisinde değişmesi ve teknolojinin de gelişmesiyle beraber Landscrapers yapıların birçok yeni işlev kazandığı görülmektedir. Bu bağlamda, birçok tarihi yapı ve antik kentlerin yapımının amacı günümüz mimari konseptlerinin gelişiminde aktif rol oynamaktadır. Bu çalışmada; Landscrapers kavramının, tarihi yapılar ile çağdaş yapıların tarihsel süreç içinde gelişimi yorumlanmaktadır. Bu tür yapıların, inşa edilme amaçlarındaki benzerlikler ve farklılıklar belirlenmektedir. Landscrapers kavramının gelişimi, günümüzde ekolojik ve sürdürülebilirlik değerleri de göz önünde bulundurarak, mimari yapılara ve şehirlere nasıl etki yarattığı tartışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Along with the multi-faceted development of life, new needs and new goals related to it are gradually increasing, rapidly changing both individual and urban life. Naturally, this change is reflected in the physical texture of both the architectural structures and the city, which brings new concepts and new horizons to architecture [1]. Throughout the history of architecture, many concepts have their origins in prehistoric structures and urban settlements. Accordingly, these concepts have changed according to the conditions of social orders. These conditions can sometimes be the challenges of nature, sometimes the need for the protection of hostile societies, and sometimes they need for architectural sustainability. It is seen that Landscraper structures have gained many new functions with the change of these needs over time and the development of technology. In this context, the purpose of the construction of many historical structures and ancient cities plays an active role in the development of today's architectural concepts. In this study; The development of the concept of Landscrapers, historical structures, and contemporary structures in the historical process is interpreted. The similarities and differences in the purpose of construction of such structures are determined. The development of the concept of Landscrapers and how it affects architectural structures and cities are discussed, taking into account ecological and sustainability values.