Yüksek basınç altında iki boyutlu katmanlı yapıya sahip bazı bileşiklerin fiziksel özelliklerinin incelenmesi
Investigation of physical properties of some compounds with two-dimensional layered structure under high pressure
- Tez No: 750546
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bazı iki boyutlu bileşiklerin kristal yapısı, yüksek hidrostatik basınç altında, yoğunluk fonksiyonel teorisi (DFT) çerçevesinde ab-initio metodu kullanılarak incelenecektir.Bu bileşiklerinfizikselözellikleri Siesta Paket programı kullanılarak araştırılacaktır. Hesaplamalarda yaklaşım olarak Genelleştirilmiş Gradyant Yaklaşımı (GGA) ve Yerel Yoğunluk Yaklaşımı (LDA) kullanılacaktır. İki boyutlu bileşiklerin çevresel koşullardaki yapıları üzerine artan basınçlar uygulandığında bu bileşiklerin farklı yapılara faz dönüşümü gerçekleştirmesi beklenmektedir. Elde edilen yapıların örgü vektörleri, hacimleri ve bulk modülleri gibi bazı özellikleri hesaplanacaktır. Ayrıca bu faz dönüşümlerisonucu elde edilen geçiş basınçları toplam enerji ve entalpi hesaplamaları yapılarak deneysel ve teorik çalışmalarla karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The crystalline structure of some two-dimensional compounds will be studied using ab-initio method in the context of density functional theory (DFT) under high hydrostatic pressure. In the calculations, Generalized Gradient Approach (GGA) and Local Density Approach (LDA) will be used. When increasing pressures on the structure of the two-dimensional compounds in environmental conditions are applied, these compounds are expected to perform phase transformation to different structures. Some properties of the obtained structures such as mesh vectors, volumes and bulk modules will be calculated. In addition, these phase transformations will be compared to experimental and theoretical studies by using the transient pressure and total energy and enthalpy calculations.