Hizmetkâr liderliğin duygusal emek üzerindeki rolü: Akademisyenler üzerinde bir uygulama
The role of service leadership on emotional labor: A case study on academicians
  1. Tez No: 750566
  2. Yazar: SÜMEYYA KULOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM KÂHYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı, hizmetkâr liderliğin duygusal emek üzerindeki rolünü sorgulamaktır. İkinci amaç ise hizmetkâr liderliğin çalışma hayatının kalitesi ve çalışan iyilik hali üzerinde ne yönde etkisi olduğunu incelemektir. Böylece hizmetkâr liderliğin çalışanların görevlerini icra ederken gösterecekleri duygusal emek davranışlarını geliştireceği veya etkileyeceği değerlendirilmektedir. Çalışmada dört bölüm bulunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde genel olarak liderliğin kavramsal çerçevesinden bahsedilmiştir. Ardından liderlik ile ilgili kavramlar, tanımlamalar, tarihçesi, liderlik kuramları, hizmetkâr liderlik konuları incelenmiştir. İkinci bölümde, duygusal emek kavramı ve tanımlamaları, duygusal emek yaklaşımları, duygusal emeğin alt boyutları, duygusal emeği etkileyen faktörler ve son olarak duygusal emeğin sonuçlarına değinilmiştir. Üçüncü bölümde araştırmanın uygulanması, amacı, araştırma modeli ve hipotezleri, veri toplama araçları ve süreci ayrı ayrı ele alınmıştır. Bununla birlikte araştırma değişkenleri olan hizmetkâr liderlik ile duygusal emek kavramları arasındaki ilişkinin teorik çerçevesi ile ilgili açıklamalar yapılmıştır. Bu tez çalışmasının dördüncü ve son bölümünde araştırmanın temel amacı doğrultusunda elde edilen veriler analiz edilerek bulgular yorumlanmış ve elde edilen sonuçlara ilişkin öneriler sunulmuştur. Araştırma sonuçları, hizmetkâr liderliğin duygusal emek üzerindeki rolünde anlamlı etkilerinin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to question the role of servant leadership on emotional labor. The second aim is to examine the effect of servant leadership on the quality of working life and employee well-being. Thus, it is evaluated that servant leadership will improve or affect the emotional labor behaviors of employees while performing their duties. There are four parts in the study. In the first part of the study, the conceptual framework of leadership is mentioned in general. Then, the concepts, definitions, history, leadership theories, servant leadership issues related to leadership were examined. In the second part, the concept and definitions of emotional labor, emotional labor approaches, sub-dimensions of emotional labor, factors affecting emotional labor and finally the results of emotional labor are mentioned.In the third part, the application of the research, its purpose, research model and hypotheses, data collection tools and process are discussed separately. In addition, explanations were made about the theoretical framework of the relationship between the concepts of servant leadership and emotional labor, which are the research variables. In the fourth and last part of this thesis, the data obtained in line with the main purpose of the research are analyzed and the findings are included. The findings were interpreted and suggestions were presented regarding the results obtained. Research results show that servant leadership has significant effects on its role on emotional labor.