Dynamic capping of waiting instruction buffer in simultaneous multi-threading processors
Eş-zamanlı çoklu iş parçacıklı işlemcilerde komut bekleme ara belleğinin dinamik olarak sınırlandırılması
- Tez No: 750578
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRHAN KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Eşzamanlı çok iş parçacıklı sistemlerde (EÇİP) işlemciler, geleneksel süperskalar işlemci sistemlerinin performansını iyileştirmek için iş parçacığı başına komut düzeyinde paralellik kullanacak şekilde tasarlanmıştır. EÇİP sistemlerinin daha yüksek komut verimine sahip olmalarının ana nedeni birden çok iş parçacığının işlemcilerin kaynakları için her döngüde komut yayınlamak için rekabet etmesidir. İş parçacıklarının işlemcinin kaynakları için rekabet ettiği düşünüldüğünde, EÇİP sistemlerinde paylaşılan kritik kaynakların ve veri yolu bileşenlerinin etkili kullanımı çok önemlidir. EÇİP sistemlerinde en önemli paylaşılan kaynaklardan biri Bekleyen Komut Belleğidir (BKB). BKB alanlarının kontrolsüz ve aşırı bir şekilde iş parçacıkları tarafından tahsis edilmesi, sistemin genel veriminde düşüşlere yol açmasından dolayı, bu BKB alanlarının iş parçacıkları tarafından tahsislerini kontrol altına alınması gerekmektedir. Bu nedenle, iş parçacıklarının BKB alanlarını tahsis etmesini kontrol etmek için bir sınır değeri belirlenmesi gerekmektedir. Kaynakların tahsisi ve etkili kullanımı için önceden tanımlanmış sınır değerlerinin ayarlanması, sistem için sınır değerlerinin dinamik olarak hesaplanması şeklinde çeşitli yaklaşımlar bulunmaktadır. Bu tezde, kaynak tahsisi başına taahhüt edilen komuta dayalı verimli bir ölçüm kullanarak, her bir iş parçacığı için ayrı ayrı sınırlama değerlerinin dinamik bir şekilde hesaplanması önerilmektedir. Ayrıca bu tezde sunduğumuz yöntemimizi, belirli zaman aralıklarında iş parçacıkları için genel sınır değeri atayarak, BKB alanlarının tahsisinin etkili bir şekilde yapılmasını sağlayan önceki çalışmalarla karşılaştırmaktayız. İş parçacıkları için optimum üst sınır değerini dinamik olarak hesaplamak için önerdiğimiz yöntemimizle, genel döngü başına komut (DBT) değerini artırıyor ve aynı zamanda iş parçacıkları arasındaki adaleti korumaktayız. 4 iş parçacıklı sistem için sistemin genel DBT değerini ortalama % 7,46 ve 8 iş parçacıklı sistem için adaleti Lin'in çalışmasından daha iyi bir seviyede tutarken DBT değerini ortalama % 9,2 iyileştirmiş bulunmaktayız.
Özet (Çeviri)
In simultaneous multi-threaded (SMT) systems, processors are designed to use instruction-level parallelism per thread to improve the performance of traditional superscalar processor systems. Multiple threads compete for the resources of processors to issue instructions in each cycle is the main reason for higher instruction throughput for SMT systems. Considering that threads compete for resources of the processor, utilization of critical shared resources and key datapath components is very important in SMT systems. One of the most important shared resources in SMT systems is the Waiting Instruction Buffer (WIB) or a.k.a. the Issue Queue (IQ). We need to control the WIB entry allocations of threads to be able to prevent threads from excessively allocating WIB entries which leads to decreases in overall throughput. Therefore, we determine a capping value to control the WIB entry allocation of threads. There are several approaches for resource allocation and utilization such as setting pre-defined capping values and dynamically calculating capping values for the system. In this paper, we propose a dynamic calculation of the capping value for each thread separately by using an efficiency metric based on committed instructions per resource entry. We also compare our method with previous studies which utilize WIB allocation by setting global capping value for threads in particular window sizes. With our proposed method of dynamically calculating optimum cap value, we increase the overall instruction per cycle (IPC) value and also keep fairness metric stable. For the 4-threaded system, we improve the overall IPC value of the system by an average of 7.46% and for the 8- threaded system we improve it by 9.2% while achieving better fairness result than the Lin's study.