Experimental investigation effect of using nano fluid on thermal performance in solar collectors
Nano akışkan kullanımının güneş kollektöründe termal performans üzerine etkisi- deneysel araştırma
- Tez No: 697579
- Danışmanlar: DR. ÜSAME DEMİR, DR. SAMİR MUSTAFA HAMAD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmamızda ilk olarak su ısıtmada tasarım ve performans, düz panel kollektörlerde ısı transferi süreci ve ikinci olarak güneş radyasyonunun hesaplanması açısından güneş enerjisi teknolojileri üzerine odaklanıyoruz ve ardından su kullanan geleneksel güneş enerjili su ısıtıcıları arasında karşılaştırma yapıyoruz. zayıf termal fiziksel özelliklere sahip bir ısı transfer akışkanı olarak ve komplekslerin termal performansının ve verimliliğinin yükseltilmesine katkıda bulunan yeni yöntemlerin geliştirilmesi, özellikle ince partikül boyutunda (
Özet (Çeviri)
We focus in our research on solar thermal technologies in terms of design and performance in water heating first, the process of heat transfer within flat panel collectors, and the calculation of solar radiation secondly, and then we compare between traditional solar water heaters that use water as a heat transfer fluid with poor thermal physical properties and between the development of new methods that contribute to raising the thermal performance and efficiency of the collectors to the use of Nano fluids that contain unique and superior nanoparticles, especially the size of fine particles (