Osmanlı ceza hukukunda meşru müdafaa
Self-defense in Ottoman criminal law
  1. Tez No: 750590
  2. Yazar: GÖKCAN YAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Tarih, Law, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Çalışma, meşru müdafaa müessesesinin Osmanlı ceza hukukundaki yerini ele almaktadır. Literatürde konuyla ilgili detaylı araştırmaların bulunmadığı tespit edildiğinden, çalışma ile birlikte, literatürdeki bu boşluğun bir nebze de olsa doldurulması ve bu suretle Osmanlı ceza hukuku müktesebatına katkı sağlanması hedeflenmektedir. Çalışmada zaman ve bölge yönünden sınırlamaya gidilmemiş, meşru müdafaanın tüm Osmanlı tarihi ve coğrafyasındaki görünümü ortaya konulmaya çalışılmıştır. Şer'iyye sicilleri, mühimme defterleri, arşiv belgeleri, Osmanlı kanunnameleri, fetvalar gibi birinci el kaynaklardan istifade edilen tezde ayrıca meşru müdafaanın şer'î hukuktaki yerini göstermesi açısından fıkıh kitaplarından; Tanzimat dönemi hukukçularının yaklaşımını yansıtması bakımından ise bu hukukçuların kitap ve makalelerinden istifade edilmiştir. Yeri geldikçe doktrindeki görüşlere de temas edilmiştir. Elde edilen sonuçları şöyle özetlemek mümkündür: Osmanlı hukuk sisteminin meşru müdafaayı istikrarlı şekilde hukuka uygunluk sebebi olarak kabul ettiği; Tanzimat dönemi için tartışmalı noktalar bulunmakla birlikte, meşru müdafaanın nefse, ırza ve mala karşı suçlarda ve ayrıca üçüncü kişilere yönelik saldırılarda tanındığı anlaşılmıştır. Tahlil edilen kararlardan hareketle, gerek klasik dönemde gerekse Tanzimat döneminde, teorik bilgilerin uygulamaya yansıdığı sonucuna ulaşılmıştır. Tanzimat dönemine ait mahkeme kayıtları, ikili hukukun ahenk içerisinde uygulandığını göstermektedir. Ayrıca dönemin hukukçularının, 1858 Ceza Kanunnamesi'ndeki meşru müdafaa düzenlemelerine yönelik tenkitleri dikkate alınarak kanunî düzenlemeler yapıldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The study deals with the place of the institution of self-defense in the Ottoman criminal law. Since it has been determined that there is no detailed research on the subject in the literature, it is aimed to fill this gap in the literature to some extent and thus contribute to the Ottoman criminal law acquis. In the study, there was no limitation in terms of time and region, and the appearance of self-defense in the entire Ottoman history and geography was tried to be revealed. In the thesis, which benefited from primary sources such as sharia registers, mühimme books, archival documents, Ottoman codes, and fatwas, the thesis also included fiqh books in order to show the place of self-defense in shari'a law; In terms of reflecting the approach of the jurists of the Tanzimat period, the books and articles of these jurists were used. Where appropriate, the views in the doctrine were also touched upon. It is possible to summarize the results obtained as follows: The Ottoman legal system consistently accepted self-defense as a reason for compliance with the law; Although there are controversial points for the Tanzimat period; It has been understood that self-defense is recognized in crimes against self, rape and property, and also in attacks against third parties. Based on the analyzed decisions, it was concluded that theoretical knowledge was reflected in practice both in the classical period and in the Tanzimat period. Court records of the Tanzimat period show that dual law was applied in harmony. In addition, it was determined that legal regulations were made by taking into account the criticisms of the lawyers of the period against the self-defense regulations in the 1858 Penal Code.