Kanola yağı-pirinç kepeği mumunun kızartma performansının izlenmesi
Monitoring the frying performance of canola oil-rice bran wax oleojel
- Tez No: 750589
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUKET AYDENİZ GÜNEŞER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bitkisel yağların yapılandırılmasında kullanılan oleojelasyon, doymuş veya trans yağ asitleri içermeyen gıda formülasyonlarının geliştirilmesinde büyük bir potansiyele sahiptir. Literatür için çok yeni olan bu teknik sayesinde, oleojellerin çeşitli gıda ürünlerinde kullanılabildiği ve ürünün fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerinde fark edilir avantajlar sağladığı gözlenmiştir. Genel olarak, oleojel-temelli kızartmanın, yağın termal ve oksidatif stabilitesinin iyileştirilmesinde arzu edilen çözümleri sunabileceği bildirilmiştir. Bu tez çalışmasında %3 (CRBO-3) ve %6 (CRBO-6) oranında pirinç kepeği mumu katkılı kanola yağı oleojellerinin karakterizasyonunu takiben, kanola yağı-pirinç kepeği mumu oleojelinde kızartılan (180 oC) hamsi filetolarının kızartma performansları rafine kanola yağına karşı test edilmiştir. Kızartma bitiminde oleojellerin TPM ve peroksit sayısı değerlerinin kontrol grubuna oranla daha düşük olduğu, oksidatif stabilitede iyileştirme sağlayarak trans yağ asiti oluşumunda %50'den fazla indirgenmeye yol açtığı gözlenmiştir. Oleojellerde kızartılan balık filetolarının ise çok daha az oranda yağ absorbe ettiği, renklerinin daha parlak olduğu ve tüketiciler tarafından tercih edilebileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Oleogelation used in structuring of vegetable oils has a great potential in the development of food formulations without saturated or trans fatty acids. Oleogelation technique which is a trend topic in the literature, has been used in various food products and provided noticeable advantages in the physical, chemical and sensory properties of the product. In general, it was reported that oleogel-based frying may offer satisfactory solutions in develeopment of thermal and oxidative stabilities of vegetable oil. In this study, following the characterization of 3% (CRBO-3) and 6% (CRBO-6) rice bran wax added canola oil oleogels, the frying performances of anchovy fillets fried in canola oil-rice bran wax oleogel (180 °C) were tested against refined canola oil. It was shown that the TPM and peroxide values of the oleogels were lower than that of the control group, and the oleogel-based frying was effective in improving oxidative stability at the end of the frying. The trans fatty acids content was reduced by more than 50% with oleogel frying. It was concluded that fish fillets fried in oleogels absorb much less oil, have brighter colors and can be preferred by consumers.