Yumurta içi (ın ovo) kitosan enjeksiyonun kuluçka parametreleri ile civcivlerin antioksidatif kapasitesine etkisi
Effect of in ovo injection of chitosan on hatchability, subsequent performance and antioxidant capacity of broiler chickens
  1. Tez No: 750591
  2. Yazar: GÖZDENUR KARAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LADİNE ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Mevcut çalışmada döllü etlik piliç yumurtalarına yumurta içi (in ovo) kitosan enjeksiyonunun kuluçka parametreleri ile civcivlerin büyüme performansı ve antioksidatif kapasitesine etkisi incelenmiştir. Araştırmada, 34 haftalık Ross 308 ebeveyn hatlardan elde edilen 270 döllü etlik piliç yumurtası (61.96±62.30g) kullanılmıştır. Döllü yumurtalar 4 ayrı gruba ayrılmıştır. İnkübasyonun 17.gününde herhangi bir muamele yapılmayan negatif kontrol, pozitif kontrol (sadece delme) grupları, in ovo besleme solüsyonları enjekte edilen gruplar ise pozitif kontrol (0.5 ml; %0.85'lik tuzlu su çözeltisi/yumurta) ve kitosan (0.5 ml; %0.85'lik tuzlu suda 10 mg kitosan çözeltisi/yumurta) gruplarıdır. İnkübasyon sonunda kitosan beslemesi yapılan grupta kuluçka parametreleri olumsuz etkilenirken, performans parametreleri etkilenmemiş, bursa fabricus ağırlığı düşmüştür. Serum arilesteraz ve kolesterol konsantrasyonları ise azalmıştır. In ovo kitosan enjeksiyonu kuluçka özellikleri ile etlik piliçlerin antioksidatif kapasitesini olumsuz yönde etkilerken, kolesterol düzeyini düşürmüştür.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effect of in ovo administration of the chitosan on hatching performance, post-hatch broiler growth performance and antioxidative capacity were investigated. A total of 270 fertile eggs [(Ross 308; broiler breeders age 34weeks; average weight (61.96 ±62.30g)] were divided into four groups: negative control (untouched), positive control (only puncture), positive control (0.5 ml; 0.85% saline solution/egg), or chitosan (0.5 ml; 10 mg chitosansolution/egg in 0.85% saline). Experimental preparations were injected into eggs 17 days of incubation period. Results showed that hatching parameters negatively affected by in ovo chitosan injection. The performance parameters did not affect by in ovo chitosan but the weight of bursa fabricus decreased. Serum concentrations of arylesterase and cholesterol were decreased by chitosan group than controls. The results obtained present study suggests that the in ovo chitosan injection negatively affected hatchability properties, antioxidative capacity of broilers and cholesterol levels was lowered by in ovo chitosan injection.