Sınıf öğretmenlerinin doğayla ilişki ve çevre bilinç düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi: Mersin ili örneği
Examination of the relationship between primary scholl teachers' nature relatedness and environmental consciousness
- Tez No: 750673
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Günümüzde karşılaştığımız birçok çevre sorununun temelini insan davranışları oluşturmaktadır. Çevre sorunlarının çözümünde odak nokta ise eğitimdir. Çevre sorunlarına karşı daha kalıcı ve etkili çözüm bireylere küçük yaşlardan itibaren verilecek eğitimdir. Çevreyle bağ kurabilen, çevreye karşı duyarlı, çevre bilincini gerçekten taşıyan öğretmenler davranışlarıyla öğrencilerine model olarak; çocukların doğayla ilişki içerisine girmesini onların doğayla bağ kurmalarını ve çocuklarda çevre bilincinin oluşmasını sağlayacaktır. Bu çalışmada sınıf öğretmenlerinin doğayla ilişki ve çevre bilinç düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden tarama modeli kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak; Nisbet ve arkadaşları tarafından 2009 yılında geliştirilip Çakır ve diğerleri tarafından (2015) Türkçe'ye uyarlaması gerçekleştirilen“Doğayla İlişki Ölçeği”ve Şaşmaz Ören ve diğerleri (2010) tarafından geliştirilen“Çevre Bilincine Sahip Öğretmen Nitelikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini uygun örnekleme yöntemi kullanılarak seçilen Mersin ili merkez ilçelerindeki MEB 'e bağlı devlet okullarında görev yapan 345 sınıf öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler istatistik paket programıyla analiz edilmiştir. Araştırmada sınıf öğretmenlerinin doğayla ilişki düzeyleri ve çevre bilinci düzeyleri arasında orta büyüklükte pozitif bir ilişki olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human behavior forms the basis of many environmental problems we face today. The focal point in the solution of environmental problems is education. A more permanent and effective solution to environmental problems is education to be given to individuals from an early age. Teachers, who can connect with the environment, are sensitive to the environment, and have environmental awareness, serve as models for their students with their behaviors; It will enable children to have a relationship with nature, to establish a bond with nature and to create environmental awareness in children. In this study, it is aimed to examine the relationship between primary school teachers natüre relatedness and environmental consciousness. Survey model, one of the quantitative research methods, was used in the research. As a data collection tool;“Nature Relatedness Scale”developed by Nisbet et al. in 2009 and adapted into Turkish by Çakır et al. (2015) and“Environmentally Conscious Teacher Qualifications Scale”developed by Şaşmaz Ören et al. (2010) were used. The sample of the study consists of 345 primary school teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education in the central districts of Mersin province, which were selected using the convenient sampling method. The data obtained from the research were analyzed with the statistical package program. In the study, it was concluded that there is a positive medium-sized relationship between the level of relationship with natüre relatedness and environmental consciousness levels of primary school teachers.