Milli şef döneminde Trabzon
Trabzon in the national chief era
  1. Tez No: 750696
  2. Yazar: ADİL KALAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMİGÜL ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Mustafa Kemal Atatürk'ün ölümünden sonra Cumhurbaşkanı olan İsmet İnönü dönemi Türkiye Cumhuriyeti için oldukça zorlu, bir o kadar da başarılı geçti. İkinci Dünya Savaşı'nın başladığı döneme denk gelen İnönü döneminde devlet savaşa girmemek adına büyük uğraşlar gösterdi. Bu uğraşlar sonucunda Türkiye savaşa girmese de savaş baskısını her zaman üzerinde hissetti. Türkiye askerlerini silahaltına almak zorunda kaldı, her zaman savaşa girilecek seviyede teyakkuzda olundu. Bütün devletlerin savaşıyor olması dolayısıyla dünyada ekonomik bir buhran baş gösterdi ve Türkiye de bu buhrandan etkilendi. Bu çalışmada İkinci Dünya Savaşı'nın getirdiği sosyo ekonomik buhran ve o dönemdeki halkın yaşantısı Trabzon üzerinden işlendi. Halkın savaş döneminde neler yaşadığı, İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanlığı yaptığı süre boyunca iktidarda olan hükümetlerin Trabzon'a ne gibi yatırımlar yaptığı aktarıldı. Ayrıca çok partili düzene geçilmesiyle 1946 ve 1950 yıllarında yapılan seçimlerin Trabzon'daki sonuçları ve yankıları üzerinde duruldu. İsmet İnönü'nün cumhurbaşkanı olduğu döneme Türk tarihinde Milli Şef Dönemi adı verilir. Bu çalışmada Milli Şef İsmet İnönü'nün Trabzon'la, Trabzon halkının da Milli Şef'le olan ilişkisi ve çok partili dönem sonrası bu ilişkinin almış olduğu yön incelendi.
Özet (Çeviri)
The period of İsmet İnönü, who became the President after the death of Mustafa Kemal Atatürk, was very difficult and successful for the Republic of Turkey. During the İnönü period, which coincided with the beginning of the Second World War, the state made great efforts not to enter the war. As a result of these efforts, although Turkey did not enter the war, she always felt the pressure of the war. Turkey had to recruit its soldiers, it was always on the alert at the level to go to war. Due to the fact that all the states were at war, an economic crisis broke out in the world and Turkey was also affected by this crisis. In this study, the socio-economic depression brought by the Second World War and the life of the people at that time were processed through the province of Trabzon. It was conveyed what the people went through during the war, and what investments the governments in power made in Trabzon during İsmet İnönü's presidency. In addition, the results and repercussions of the elections held in 1946 and 1950 in Trabzon with the transition to the multi-party system were emphasized. The period when İsmet İnönü was president is called the National Chief Period in Turkish history. In this study, the relationship of the National Chief İsmet İnönü with Trabzon and the people of Trabzon with the National Chief and the direction this relationship took after the multi-party period were examined.