Kemal Tahir romanlarında tarih yazımı ve kimlik
In Kemal Tahir novels history writing and identity
  1. Tez No: 750702
  2. Yazar: ELİF ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GEDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışma Türk Edebiyatı için önemli bir isim olan Kemal Tahir'in romanları aracılığı ile sosyolojiye nasıl bir katkıda bulunduğunu, toplumsal gerçekçi bakış açısı ile tarihi ele alışı ve kimlik yazımı konuları esas alınacaktır. Bu çalışmada Kemal Tahir'in edebi yönünden çok toplum bilimci yönünden ve romanlarında ele aldığı sosyolojik olgular işlenmektedir. Bu çalışmada Kemal Tahir'in Osmanlı Devleti'nin kuruluşundan, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerine ve daha sonra Cumhuriyetin ilanı ve Cumhuriyetin 50'li yıllarına kadar olan süreci ele aldığı romanları konu edinmiştir. Kemal Tahir romanlarını ele alırken toplumsal ve tarihsel gerçeklikten yararlanmış ve eserlerini toplumsal gerçekçi bakış açısı ile yazmıştır. Kemal Tahir bu yönüyle yalnızca bir edebiyatçı olarak değil aynı zamanda bir toplum bilimci kişiliği ile de karşımıza çıkmaktadır. Kemal Tahir Romalarında tarih ve toplumdan yararlanırken aynı zamanda ekonomik, kültürel, politik gibi topluma dair yorumları bulunmaktadır ve yorumları bu çalışmada sosyolojik olarak incelenmektedir ve romanlarında ki karakterler bu incelemelere yol göstermektedir. Bu tezde de Kemal Tahir'in toplumsal gerçekçi bakış açısı ile yazdığı romanlardaki tarihi ele alışı ve kimlik yazımı ön plana çıkacaktır.
Özet (Çeviri)
What kind of a target is this study with regard to the novels of Kemal Tahin, which is important for its literature, and a targeted and targeted character from the point of view will be essential. In this study, many researchers and novels of the registered society of Kemal Tahir are handled. In this study, the novels of Kemal Tahir from the collection of the Ottoman Empire to the last periods of the Ottoman Empire and then to the years of the Republic and the Republic have been the subject. Kemal Tahirleri was used from a novel that was designed and handled. Kemal Tahir, this is only one day as a writer, as it is on the agenda today. While benefiting from Kemal Tahir and the society, at the same time his comments and interpretations in history such as economic, design, political are examined in this product and the characters of the novel guide these studies. In this thesis, the so-called Kemal's point of view and his handling and writing of history in the novels will come to the fore.