Avrupa Birliği ve Türkiye'nin ekonomik yaptırımlarının hukuki boyutu
Legal dimension of European Union and Turkey's economic sanctions
  1. Tez No: 750701
  2. Yazar: BAYRAM ENES TANKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ GÜMRAH TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ekonomik yaptırımlar, tarihten günümüze devletlerin hedefindeki sorunların çözümüne yönelik uyguladıkları caydırıcı yöntemlerden biri olmuştur. Söz konusu sorunlar politik meselelerden terörizme kadar çeşitlenebilmektedir. Ekonomik yaptırımların dünya çapında dikkate alınabilmesi için ise bunları uygulayan aktörün küresel ve güçlü bir ekonomiye sahip olması önemlidir. Bu noktada temelleri esasen ekonomik prensiplere dayanan Avrupa Birliği'nin uygulamakta olduğu özerk ve Birleşmiş Milletler ekonomik yaptırımlarının“Hukukun Üstünlüğü”ilkesinden hareketle incelenmesi önem arz etmektedir. Çalışmamızın ilk iki bölümünde yer alan bu inceleme, AB andlaşmaları ve AB mahkemelerinin kararları üzerinden yapılmıştır. Çalışmamızın üçüncü kısmında ise ülkemizde çeşitli kanunlara ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi kararlarına dayanılarak özellikle terörizmin finansmanına yönelik uygulanan tedbirler ekonomik yaptırımlar olarak ele alınmıştır. Bu ekonomik yaptırımlar ise ağırlıklı olarak idare ve ceza hukuku üzerinden incelenmiştir. Son olarak ise AB ve ülkemizdeki uygulamalara dair karşılaştırılmalara ve önerilere yer verilerek çalışma sonlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Economic sanctions have been one of the deterrent methods applied by states to solve the problems they target. The problems in question can vary from political issues to terrorism. In order for economic sanctions to be taken into account worldwide, it is important that the actor who implements them has a global and strong economy. At this point, it is important to examine the autonomous and United Nations economic sanctions implemented by the European Union, whose foundations are essentially based on economic principles, in terms of the“Rule of Law”principle. This examining, which is included in the first two parts of our study, is based on the EU treaties and the decisions of the EU courts. In the third part of our study, based on various laws and United Nations Security Council resolutions, the measures implemented in our country, especially for the financing of terrorism, are considered as economic sanctions. These economic sanctions have been examined mainly through administrative and criminal law. Finally, the study was concluded by giving comparisons and recommendations regarding the practices in the EU and in our country.