İntrakranial anevrizmaların akım düzenleyici stentler ile endovasküler tedavisi
Endovascular treatment of intracranial aneursyms with flow diverter stents
  1. Tez No: 750712
  2. Yazar: BEHLÜL İGÜS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATEM HAKAN SELÇUK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
GİRİŞ: İntrakranial anevrizmatik segment ile ilişkili parent arterde başarılı rekonstruksiyon oluşturan, geri toplanabilen mekanizmaya sahip akım düzenleyici Silk stent (Balt,Montmorency, France) endovasküler intrakranial anevrizma tedavisinde kullanılmaktadır. Bu çalışmada akım düzenleyeci stentler yardımı ile tedavisi yapılan 41 hastanın tedavi ve takip sonuçlarını sunmaktayız. Gereç ve Yöntem : Ocak 2010 ile Ocak 2014 arasında yaş aralığı 27-68 arasında değişen 41 intrakranial anevrizmal hasta silk stent ile tedavi edildi. Anevrizma boyutları küçük (1.5mm) ve büyük (30mm) olmak üzere geniş boyunlu, sakküler, fuziform, blister ve rekürens gösteren anevrizmalardı. Tüm hastalar işlemden önce çift antiplatet premedikasyon uygulandı ve işlemden sonra en az 4 ay devam edildi.Tüm hastalar işlemden sonraki 1,3 ve 6 aylarda direkt kafa grafileri ve işlemin 1 günü, 6.ayı ve 12. ayında kontrol anjiografi yapıldı. Sonuç : Tedavi sonrası kontrol anjigrafi işlemlerinde 36 hastada tam oklüzyon izlendi. Stent trombozuna bağlı iki geçici morbitide saptandı. 1 hastada stent trombozuna bağlı kalıcı morbitide izlendi. Mortalite saptanmadı.Silk stent yüksek regrowth oranları ve teknik problemi olan zorlu intrakranial anevrizmalarda kullanılabilecek effektif bir seçenektir. Tedavi sonrası total oklüzyon zamanı ön görülemez.
Özet (Çeviri)
Introduction:The Silk stent (Balt,Montmorency, France) is a retractable device designed to achieve curative reconstruction of the parent artery associated with an intracranial aneursym. We present initial experience with the silk flow- diverting stent in the management and flow-up of 41 patients presenting with intracranial aneurysms. Materials and Methods: Fourty one patients (age range 27-68 years ) were treated with the silk flow- diverting device during janury 2010 and January 2014. Aneurysms ranged in size from small ( 1.5mm) and large (30mm) and include wide-necked aneursms,multiple saccular,blister,fusiform and recurrent intracranial aneursyms.All patients were pretreated with dual antiplatelet medications and continued taking both agents for at least four months after treatment.Control skull x –ray graphy was typıcally performed at one,three and six months posttreatment. A follow-up digital substracion angiogram was performed first day, 6 and 12 moths after treatment. Result: Complete angiographic occlusion was achieved in 36 patients at follow-up digital substracion angiogram.Two transient morbidities occurred due to stent thrombosis.There were no permanent morbidities due to stent thrombosis. There were no mortalilty observed. The silk stent is an effective tool for the treatment of challenging aneursyms, which have previously demonstrated higher regrowth rates and technical problems The time of complete occlusion of the aneursyms currently not peridictable.