Carrier's liability and cmr insurances
Taşıyıcının sorumluluğu ve cmr sigortaları
- Tez No: 750732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Tarih boyunca insanlık için hayati önemde olan taşıma faaliyeti, insanlar arasındaki iletişimin ve ticaretin gelişmesi ile hız kazanmıştır. Artan taşıma faaliyetleri, uluslararası eşya taşımacılığı için yeknesak kurallara olan ihtiyacı ortaya çıkarmıştır. Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından hazırlanan Karayolu ile Uluslararası Eşya Taşınmasına İlişkin Konvansiyon (Fransızca Orijinali:“Convention Relative au Contrat de Transport International de Marchandises par Route”) karayoluyla uluslararası eşya taşımasına ilişkin yeknesak kurallar getirmiştir. CMR Konvansiyonu'nun 17. maddesinin ilk fıkrasında, Konvansiyon kapsamındaki bir taşımada taşıyıcının zarar, zıya ve gecikmeden doğan sorumluluğu düzenlenmiştir. Konvansiyon ayrıca taşıyıcının sorumluluğunu doğuran diğer durumlar ile birlikte taşıyıcıyı sorumluluktan kurtaran genel ve özel sorumsuzluk hallerine ilişkin de hükümler içermektedir. Çalışmamızın ilk bölümünde, taşıma kavramı, taşıma faaliyetinin kısa tarihi, taşıma hukukunun gelişimi, taşıma sözleşmesi ve taşıma sözleşmesinin taraflarına ilişkin bilgi verilmiştir. İkinci bölümde, taşıyıcının sorumluluğunu doğuran olaylar, taşıyıcının sorumluluğunu ortadan kaldıran genel ve özel sorumsuzluk halleri 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu ve CMR Konvansiyonu hükümleri açısından incelenmiştir. Son bölümde ise taşıyıcının CMR Konvansiyonu'ndan doğan sorumluluğunu teminat altına alan CMR sigortaları, CMR sigortalarına uygulanacak hükümler, CMR Konvansiyonunun uygulanması için gerekli koşullar, CMR sigorta himayesi ve kapsamı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Carriage activity, which has been vital for humanity throughout history, has accelerated with the increase in trade and communication between people. Increasing carriage activities have emerged the need for uniform rules for international goods carriage. Convention on the Contract for the International Carriage of Goods by Road (the CMR Convention), prepared by the United Nations Economic Commission for Europe, introduced uniform rules regarding the carriage of goods by road. The first paragraph of Article 17 of the CMR Convention regulates the liability of the carrier arising from damage, loss, and delay. The convention also includes provisions regarding other liability situations of the carrier and situations that the carrier will be relieved of liability. CMR insurances cover the carrier's liability arising from the CMR Convention. In the first chapter of the study, given information regarding the concept of carriage, brief historical information regarding carriage activity, the development of carriage law, carriage contracts and parties of carriage contract. In the second chapter, the liability of the carrier and the general and special cases of non-liability are analyzed in terms of the provisions of the CMR Convention and the Turkish Commercial Code No. 6102. In the last chapter, CMR insurances, provisions which are applicable for CMR insurances, necessary conditions for the implementation of the CMR Convention, and insurance protection within the scope of CMR insurances are examined.