Abdülganî En-Nablusî'nin hadisçiliği ve El-Hadîkatü'n-Nediyye'deki şerh metodu
Abd Al-Ghanî Al-Nablusî as a hadith scholar and his commentary method in Al-Hadîqat An-Nadiyya
  1. Tez No: 750731
  2. Yazar: ABDURRAHMAN HAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT YATKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Bu çalışmanın amacı, on yedi ve on sekizinci yüzyılın Osmanlı-Şam coğrafyasında temayüz etmiş önemli âlimlerinden olan Abdülganî Nablusî'nin hadisçi kimliğini ortaya koymaktır. Bu amaç doğrultusunda kendisinin hadis alanında kaleme aldığı çalışmaları ile el-Hadîkatü'n-nediyye adlı eser incelenmiş, ayrıca konuya ilişkin fikir verecek diğer çalışmalardan faydalanılmıştır. Çalışma giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Nablusî'nin yaşadığı dönemin siyasî, sosyal, ilmî ve kültürel ortamının ele alındığı giriş bölümünün ardından birinci bölümde; Nablusî'nin hayatı, ilmî kişiliği, nüfûzu ve otoritesi gibi konular etraflı şekilde irdelenmiştir. İkinci bölümde onun hadisçi kimliğine ışık tutacak şekilde hadis eğitimi, hadis ve Sünnet bilgisi, temel bazı hadis meselelerine ilişkin yaklaşımı ile tasavvuf-hadis ilişkisi bağlamındaki tutumu tespit edilmeye çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise Nablusî'nin el-Hadîkatü'n-nediyye'de izlediği şerh metodu hadis ilimleri bağlamında değerlendirilmiştir. Bir devrin öncüsü kabul edilen, tasavvuf merkezde olmak üzere pek çok ilimde öne çıkmış bir âlim olan Nablusî'nin hadisçi kimliğini tespit etmek, aynı zamanda hadis-tasavvuf ilişkisi bağlamında önemli açılımlar sağlayacaktır. Bu bağlamda çalışma, Nablusî'nin üstlendiği misyon açısından da önemli sonuçlar ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the identity of Abd al-Ghanī Nablusī as a hadīth scholar, who is among the important figures of the seventeenth and eighteenth centuries in the Ottoman-Damascus geography. His studies in the field of hadīth and his work titled Al-Hadīqat an-Nadiyya were examined with this objective as well as benefitting other rele-vant studies. The study consists of three chapters. After the introductory chapter that deals with the political, social, scientific and cultural environment of the period al-Nablusī lived, the first chapter examines his life, scientific personality, influence and authority in detail. In the second chapter, we tried to determine his hadīth education, knowledge of hadīth and sunnah, his approach to some basic hadīth issues as well as his attitudes in the context of sufism-hadīth relationship in a way to shed light on his identity as a hadīth scholar. The third chapter evaluates al-Nablusi's commentary method in al-Hadīqat an-Nadiyya within the context of sciences of hadīth. Identifying the identity of al-Nablusi as a hadīth scholar, who is considered to be the pioneer of an era and a leading scholar in many fields centered around sufism, shall also provide significant evolution in the context of hadith-sufism relationship. In this re-gard, this study reveals important results in terms of the mission that al-Nablusi under-takes.