Uluslararası karayolu eşya taşımalarında sorumluluk ve sigorta
In international highway transportation responsibility and insurance
  1. Tez No: 574630
  2. Yazar: MURAT ARUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KOBAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Sigortacılık, Ulaşım, Law, Insurance, Transportation
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Dünyada uluslararası eşya taşımacılığı faaliyetlerinde en sık kullanılan taşıma yönteminin başında kara yolu taşımacılığı gelmektedir. Kara yolu taşımacılığında genel olarak taşınanlar eşya kapsamındadır. Taşınan eşyalarda bazen hasara uğramakta zıya olmakta ya teslimin gecikmesi gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilmektedir. Bu gibi benzer durumlar tarafların uyuşmazlığa düşmelerine neden olmaktadır. Eşyayı gönderen devletin yasaları ile eşyanın gönderildiği devlet deki yasaların birbirinden farklı olması sorunların daha da karmaşık hale gelmesine neden olmaktadır. Yaşanan uyuşmazlıkların çözümü noktasında ve ortak hukuk kurallarının oluşturulması niyetiyle devletler, taşıma türlerine ilişkin olarak, kendilerinin de taraf oldukları birtakım konvansiyonlar hazırlamışlardır. Bu konvansiyonlardan karayoluyla eşya taşımalarına ilişkin olanı“Eşyaların Karayolundan Uluslararası Nakliyatı İçin Mukavele Sözleşmesi”, kısa adıyla CMR' dir. Bu çalışmada kara yolu taşımacılığında CMR'ye göre taşıyıcının sorumluluğunun sınırı araştırılmıştır. Konuyla ilgili kanun, yönetmelik ve düzenlemeler ile Yargıtay Kararları incelenmiştir. CMR ve taşıyıcının sorumluluğu hakkında bilgi verilmiştir. CMR kapsamında taşıyıcının sorumluluğunun sınırlılığı detaylı bir şekilde incelenmiştir ve güvence altına alma yolları araştırılmıştır. Bu çerçevede risk ve sigorta kavramı açıklanmıştır. Yine yasal mevzuat ve Yargıtay Kararları ışığında, uluslararası ticaretin gelişmesi yönünde emtiaların taşınması ve teslimi noktasında sorumluluk sınırları kapsamında sigortanın varlığı ile korunma yollarını ve bu nedenle sağlam ve güvenilir ticaretin gelişmesinin bu yöndeki bilincin arttırılması hedeflenmiştir. Ülkemizde üretilen malların yurt dışına gönderilmesi ve yolda taşınması başlı başına büyük riskler barındırmaktadır, sorumluluk ve sigorta kavramları konusunda ışık tutmak, hedefler arasında yer almıştır.
Özet (Çeviri)
Road transportation is the most frequently used transportation method in international goods transportation activities in the world. Generally, the transported goods are covered by road transport. Sometimes transported goods are damaged or delayed in delivery. Such similar situations cause the parties to disagree. The fact that the laws of the sending state and the laws of the state in which the goods are sent differ from each other causes problems to become more complicated. In order to settle the disputes and intend to establish common rules of law, states have prepared some conventions on which they are parties. One of these conventions related to the transportation of goods by road is the Convention for the International Carriage of Goods by Road", shortly CMR. In this study, the limit of the responsibility of the carrier according to CMR is investigated. The relevant laws, regulations and regulations and the decisions of the Court of Cassation were examined. Information about CMR and carrier's responsibility is given. Within the scope of CMR, the limitation of the liability of the carrier was examined in detail and the ways of securing were investigated. In this context, the concept of risk and insurance is explained. Again, in the light of legal regulations and Supreme Court Decisions, it is aimed to raise the awareness of the existence and protection of insurance within the limits of liability within the limits of the transportation and delivery of commodities in the direction of the development of international trade and therefore the development of sound and reliable trade in this direction. The transportation of goods produced in our country to abroad and transporting them on the road has big risks. Shedding light on the concepts of responsibility and insurance has been among the targets.